Ana SayfaGüncelHaydarpaşa ve Sirkeci ihaleleri İBB lehine bozuldu

Haydarpaşa ve Sirkeci ihaleleri İBB lehine bozuldu

HABER MERKEZİ – Tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarındaki 29 bin metrekarelik alanların kullanım hakkının tek taraflı ihaleyle bir şirkete verilip, İBB iştiraklerinin devre dışı bırakılması kararı Danıştay tarafından bozuldu.

Danıştay 13. Dairesi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) Haydarpaşa ve Sirkeci Gar alanları ihalesinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerini usulsüz şekilde elenmesine dönük Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını hukuka aykırı buldu.

Kararda; “İBB’nin ortak girişim tarafından ihaleye teklif verilmesi hâlinde, her bir ortak tarafından 4 milyon TL tutarında iş deneyim belgesi (ihaleye teklif veren ortak girişim dört şirketten oluştuğundan toplam 16 milyon TL iş deneyim belgesi) istenilmesinin rekabeti daraltan ve eşit yarışma şartlarını ihlâl eden bir düzenleme olduğu sonucuna varıldığı” vurgulandı.

Danıştay kararında; “Davacı şirketlerin oluşturduğu ortak girişim tarafından verilen teklifin, bu şartı sağlamadığı gerekçesiyle değerlendirme dışı bırakılması üzerine ihalede, geçerli tek teklifin kaldığı ve ihalenin de tek teklif üzerinden sonuçlandırıldığı görülmüştür. Bu itibarla, dava konusu ihalede hukuka uygunluk, davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi kararında ise hukukî isabet bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Karar doğrultusunda şu hükümler kuruldu:

  1.  2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 49. maddesi uyarınca İstanbul 11. İdare Mahkemesi’nin 04/03/2020 tarih ve E:2019/2104, K:2020/231 sayılı kararının BOZULMASINA,
  2.  DAVA KONUSU İŞLEMLERİN İPTALİNE,
  3.  İlk derece ve temyiz yargılama giderleri toplamının davalı idareden alınarak davacılara verilmesine karar verildi.

17/09/2020 tarihinde 3’e 2 oy çokluğuyla alınan karar, düzeltme yolu kapalı olmak üzere kesin olarak alındı.

İBB son anda devre dışı bırakılmıştı

TCDD, tarihi nitelikteki Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl halde bulunan depo alanlarını “ticari faaliyette kullanılmamak üzere” kiralamak amacıyla 4 Ekim 2019’de aylık kira bedeli 30 bin lira olarak ihale yaptı.

Dört şirketin yer aldığı ihalede, finale İBB’nin iştirak şirketleri Kültür AŞ, İSBAK, Metro İstanbul ve Medya AŞ’den oluşan konsorsiyum ile Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi kaldı.

İBB konsorsiyumu aylık 100 bin, Hezarfen Danışmanlık ise 300 bin TL teklif verdi.

İhale komisyonu, 15 gün içinde tarafların pazarlığa çağrılacağını açıkladı. 15 günlük sürecin sonunda İhale Komisyonu, sadece Hezarfen Danışmanlık Şirketini davet ettiği pazarlık toplantısı ardından ihalenin 350 bin TL kira bedeli karşılığı bu şirkete verildiğini açıkladı. Bu sonuç, pazarlık aşamasına davet edilmeyen İBB’ye faksla iletildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sonuca itiraz eden bir açıklama yaparak, süreci İstanbul halkı adına sonuna dek takip edeceğini belirtti, İBB avukatlarının yapacağı itiraza İstanbullu tüm avukatların da katkı yapabileceğini söyledi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yoksulluk sınırı 8 bin lirayı geçti
Sonraki Haber
İdlib'e hava saldırısı: Türkiye destekli güçler vuruldu, çok sayıda ölü var