Ana SayfaEkonomiHDP’li kadınlardan “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe” çalıştayı

HDP’li kadınlardan “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe” çalıştayı

HABER MERKEZİ – HDP’nin düzenlediği “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe” çalıştayında konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Bütçeleme yapılırken Meclis bünyesinde kurulacak bir komisyonla toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe yapılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Taksim Hill Otel’de “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçe” başlığıyla bir çalıştay düzenledi.

Çalıştaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Hüda Kaya, Filiz Kerestecioğlu, Dilşat Cambaz Kaya’nın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, sözlerine İzmir depreminde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek başladı.

Meclis’e sunulan bütçenin cinsiyetçi bir bütçe olduğunu belirten Acar Başaran, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Biz HDP olarak her zaman toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçelemeyi savunduk. Türkiye’de bütçe komisyonunda katılımcılık esası yok sayılıyor. Biz defalarca bu konu ile ilgili uzmanlar ile görüşülmesi gerektiğini savunduk. Bu bütçede toplumsal cinsiyet eşitsizliğin olduğu bir bütçe. Biz toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe nedir, bunun konuşulması tartışılmasının yapılmasının çok elzem olduğunu savunuyoruz. Bütçelemede sadece sığınaklar, kadın merkezleri için değil toplumdaki eşitsizliği tümüyle kaldıran bir bütçeleme olmasını istiyoruz.

Bugün bu çalıştayı yapmak bu konuya kısmen bir çözüm olacak. Bütçeleme yapılırken Meclis bünyesinde kurulacak bir komisyonla toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bir nebzede olsa bunun giderilebilmesi için bugün bu çalıştayı yapıyoruz. Sorunlarımızın tamamını çözmeyecek ama bizim için bir adım olacak. Aramızda akademisyenler bu konu ile ilgili çalışan kurumlar var. Onlarında katılımı ile neler yapılabileceğini konuşacağız.

Ardından söz alan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, bütçenin cinayetlere sebebiyet veren mütahitlerin bütçesi değil halkların bütçesi olması gerektiğini vurguladı.

Bütçe komisyon çalışmaları öncesinde hiçbir sivil toplum örgütü çağrılmadığını kaydeden Kerestecioğlu, “Burada aramızda olmayan kadınlarla da birlikte bu durumu ZOOM üzerinden konuşacağız. Burada konuştuklarımızı, paylaştıklarımızı aynı zamanda bütçe tartışmalarında da dile getireceğiz” dedi.

Kerestecioğlu’nun konuşmasının ardından çalıştay, basına kapalı olarak devam etti.
Önceki Haber
Boğaziçi Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu
Sonraki Haber
Oyuncu Sean Connery yaşamını yitirdi