Ana SayfaGüncelHDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Alaca dahil çok sayıda gözaltı

HDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Alaca dahil çok sayıda gözaltı

HABER MERKEZİ – Kars’ta düzenlenen ev baskınlarda aralarında Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca’nın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kars’ta sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediye yöneticilerinin evlerine polislerce baskın düzenledi.

Kars savcısının yürüttüğü soruşturma kapsamında Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ve HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı’nın da evleri basılırken, Belediye Başkanlığı binası ile HDP İl binasında arama yapıldı.

19 kişi hakkında yakalama kararının bulunduğu soruşturma kapsamında, Alaca ve Anlı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

HDP’lilerin “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri belirtildi.

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, Fahrettin Kaya, Kaya Naki, Suat Bayhan, Hamit Taşdelen, Reis Baykız, Zorba Başkurtlu, Bülent Ağbaba, Şengül Erkmen ve gazeteci Selda Manduz.

Öte yandan HDP yönetimindeki Kars Belediyesi’nin diğer eşbaşkanı Ayhan Bilgen de 25 Eylül’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen ‘Kobani eylemleri’ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.

Bir haftadır gözaltında tutulan Bilgen, dün gönderdiği mesajında “demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim” demiş ve eklemişti: “Gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim.”


Gözaltındaki Ayhan Bilgen’den istifa kararı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kime 'ait'? Karabağ’ın dünü ve bugünü üzerine
Sonraki Haber
Kürt sorunu: Kim, hangi konumda?