Ana SayfaGüncelHDP’li siyasetçiler tutuklandı, Kars’a kayyum atandı: Kim ne diyor?

HDP’li siyasetçiler tutuklandı, Kars’a kayyum atandı: Kim ne diyor?

HABER MERKEZİ – Altı yıl önceki Kobani eylemleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınan aralarında Ayhan Bilgen’in de bulunduğu 17 HDP’li siyasetçi tutuklandı. Akabinde Bilgen görevden alındı ve Kars Belediyesi’ne kayyum atandı. HDP sözcüsü Günay “Ankara Adliyesi’nde suç işlendi” derken, CHP’den verilen ilk tepkide “Akıllarınca muhaliflere korku, Kürtlere kin ve nefret saçtılar” değerlendirmesinde bulunulurken, DEVA Partisi’nden “kayyum atanması demokrasiye darbedir” açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “yargımız hesabını soruyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan DTK, TJA, DBP ve HDP, Diyarbakır’da yeni mücadele hattını açıkladı. Tutuklamaların ardından yapılan kimi açıklamaları derledik.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2014 yılı Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) yer alan 17 siyasetçinin Kobani eylemleri gerekçesiyle tutuklanması, hemen ardından da HDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in görevden alınarak yerine kayyum atanması tepkilere yol açtı.

Siyasetçilerin tutuklanmasına ilişkin ilk açıklamayı yapan HDP Genel Merkezi, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “İktidarın talimatı ile tutuklanan arkadaşlarımızın alnı açık, başı dik. Partimiz demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesinde çok daha kararlı. Bu siyasi operasyonlar bize geri adım attıramaz ancak ‘zulüm ile abad olanın sonu berbad olur’. Göreceksiniz; #KAYBEDECEKLER” ifadelerini kullandı.

Ardından parti genel merkezinde basın açıklaması düzenleyen HDP Sözcüsü Ebru Günay, “Ankara Adliyesi’nde suç işlendi” dedi.

Siyasetçilerin somut bir delil olmadan tutuklandığını belirten Günay, “Tutuklama kararı bizleri hiç şaşırtmadı. Zaten kararların o adliye binalarında alınmadığını çok iyi biliyoruz” diye konuştu.

“Bu tutuklamalar HDP’nin çoklu ve renkli yapısını hedeflemiştir. Hedeflenen Türkiye’nin birleşik demokratik siyaset cephesidir” diyen Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz demokratik siyasetten asla taviz vermeden bu iktidarı yenilgiye uğratıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Faşizmi adım adım kurumsallaştırmak için içeride ve dışarıda çatışma ve gerginliği esas alan ve saray etrafında örgütlenmiş faşist iktidar, özellikle son yıllarda yargı ve kolluk güçleri eliyle yarattığı şiddetle, bütün muhalefet dinamikleri üzerinde büyük bir umutsuzluk ve yılgınlık yaratmak istemektedir.

Demokrasi ve adalet mücadelesini büyütmek zorundayız. Bütün ağır faşizm koşullarına rağmen mücadeleden geri adım atmayan partimiz, demokrasi sorunu ile Kürt meselesinin birbirinden kopuk ele alınamayacağı gerçeğiyle, tecride, anti demokratik uygulamalara, eşitsizliğe, doğa kırımına, kadına ve emekçilere karşı uygulanan sistematik şiddete karşı demokrasi ve adalet mücadelesini yükseltmeyi önümüzdeki dönemin temel yol haritası olarak belirlemiştir.

CHP’den ilk tepkiler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yöneticilerinden de HDP’li siyasetçilerin tutuklanması ve akabinde Bilgen’in görevden alınarak yerine kayyum atanmasına tepki geldi.

Yazılı açıklama yapan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “18 yıllık iktidarının sonunda ülkemizi bir sorunlar yumağına çeviren bu zalim iktidarın, halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarına yönelik baskıları da bitmiyor” dedi ve ekledi:

Kars halkının iradesiyle belediye başkanlığına seçilen Ayhan Bilgen’in, tutuklanmasının üzerinden bir saat dahi geçmeden görevden alınması ve yerine kayyum atanması, hukuki değil, tamamen siyasidir. Yaşanan bu süreç, Kars Belediyesi’ne planlı bir operasyon yapıldığının göstergesidir.

“Seçimle gelen seçimle gitmelidir” diyen Torun, şöyle devam etti:

Adalet ve Kalkınma Partili belediye başkanları zorla istifa ettirildiğinde de söyledik, yine söylüyoruz. Hangi partiden olursa olsun, milletin iradesine darbe vuramazsınız. Hakkında kesinleşmiş yargı kararı olmadan belediye başkanın görevden alınması ve belediye meclisi de yok sayılarak, İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyum atanması anlayışının hukukta da demokraside de yeri yoktur. Sandıkta oy alamadığınız milletimizden intikam almaya çalışmak, demokrasiye açıkça darbe yapmaktır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, demokrasinin ve millet iradesinin yanında durmaya devam edeceğiz.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kobani dosyasını 6 yıl sonra tekrar açtılar, akıllarınca muhaliflere korku, Kürtlere kin ve nefret saçtılar. Ayhan Bilgen’i Anayasa Mahkemesi kararına inat hapse atıp, seçimle alamadıkları Kars’ın iradesine kayyum atadılar. Sarayda pişen bu yemeği milletin midesi kaldırmaz!” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da “Türkiye siyasi tarihi anlatılırken bugünler için ‘Tek adam rejiminin çöküş dönemindeki çırpınışları’ denilecek! HDP’lilerin tutuklanması tamamıyla siyasidir. Ne yaparsanız yapın sandık vatandaşın önüne ilk geldiğinde gideceksiniz!” paylaşımında bulundu.

DTK, TJA, DBP ve HDP’den ortak çağrı

img

Öte yandan, yaşanan gelişmelerin ardından HDP, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yeni bir mücadele hattı başlattı.

Yoksulluğa karşı Türkiye halklarını demokratik toplumun örgütlenmesi mücadelesine çağırıyoruz. Hep birlikte barışı toplumsallaştıralım; adalet, demokrasi ve özgürlük meşalesini birlikte harlayalım diyoruz. Gün bekleme günü değil, mücadeleyi yükseltme ve faşizmden kurtularak demokratik ve adil bir ülkeyi kurma zamanıdır diyoruz.

Kimliğimiz, haklarımız ve geleceğimiz için tarihsel mücadele bizleri çağırıyor! Toplumun büyük çoğunluğunun rahatsızlık duyduğu ve ret ettiği bu ceberrut iktidara karşı tarihsel sorumluluk bu ülkede yaşayan başta Kürtler olmak üzere her bir halkı ve yurttaşı çağırmaktadır.

Çünkü AKP-MHP Bloğu Kürdistan halklarının demokratikleşme ve özgürleşmesinin önünde siyasal bir set olarak durmaktadır. DTK’nin kapısına vurulmak istenen zincir ile HDP eski MYK üyeleri ve seçilmişlerine yapılan siyasi soykırım operasyonları bu hakikatin en net göstergesidir. Çünkü bu blok Kürdistan ve Türkiye halklarına hiçbir yaşam hakkı tanımamak üzerine inşa edilmiştir. Bu bloğun ortakları halklar düşmanlığı üzerinden kirli ittifaklarını kurmuştur.

Bu gerçeğe karşı Kürdistan Halkları olarak ulusal birlik ruhuyla bu bloğu demokratik mücadele ile bertaraf etmeye ve tarihi yeniden yazmaya hazırlanmamız gerekmektedir.

Faşizmin üzerimizdeki kara bulutlarını hep birlikte dağıtarak dilimize, kültürümüze, varlığımıza, irademize ve yaşam hakkımıza ipotek koyanlara karşı el ele mücadele verme, siyasi ve toplumsal dayanışmayı büyütme sorumluluğumuz tarihte hiç olmadığı kadar acil bir görevdir.

Bu tarihsel sorumluluğun gereği olarak Kürdistan halklarına çağrıda bulunuyoruz. Zaman faşizme karşı demokrasiyi, savaşa karşı barışı, tecride karşı özgürlüğü inşa etme zamanıdır. Zaman karanlığın en zifiri olduğu ama aydınlığa en yakın olduğumuz zamandır. İki yüz yıllık sömürüye ve kölelik dayatmasına son verme zamanıdır. Bugün itibariyle halkımızın özgürlük özlemlerine cevap olabilmek için her zamankinden daha kararlı bir duruşla kesintisiz demokratik bir direnişin içinde olacağımızı belirtiyoruz. Halkımızla birlikte el ele omuz omuza bu faşist sistemi parçalayıncaya kadar kesintisiz mücadele edeceğiz. Kadınıyla genciyle yaşlısıyla işçisiyle emekçisiyle köylüsüyle tüm halklar ve inançlarla birlikte demokrasiyi kuruncaya dek mücadele edeceğiz.

Davutoğlu: Hadi biri suçlu, ikisi suçlu, hepsi mi suçlu bunların?

Kars Belediyesi’ne kayyum atanmasına bir tepki de Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan geldi.

Partisinin Ankara 1. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada Davutoğlu, HDP’li belediyelere “keyfi” şekilde kayyum atandığını belirterek şunları söyledi:

Bakın doğu ve güneydoğumuzda onlarca belediye başkanı görevden alındı yerlerine kayyım atandı. Hadi biri suçlu, ikisi suçlu, hepsi mi suçlu bunların?

İfade hürriyeti fiilen ortadan kalkmıştır. Kendisi belediye başkanlığından gelip ülkedeki belediye başkanlarına bu kadar düşman olmanın izah edilir tarafı yok.

Kısaca diyorlar ki benim kafama uyanları seçebilirsin. Uymayanı seçersen görevden alırım. Bugün ülkemizde tıpkı 28 Şubat yıllarında olduğu gibi iktidarın hoşuna gitmeyecek şeyler söyleyenlerin başına neler geleceği belli değildir.”

DEVA Partisi: Kayyum atanması demokrasiye darbedir

DEVA Partisi ise Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile HDP’li Kars Belediyesi’ne kayyum atanmasına tepki gösterdi.

Açıklamada, “Seçilmiş belediye başkanlarının yerine hukuka aykırı soruşturmalar yoluyla kayyum atanması bir iktidar rutinine dönüşmüştür” denildi.

https://twitter.com/devapartisi/status/1312037213065154560?s=19

Erdoğan: Yargımız hesabını soruyor

HDP’li siyasetçilerin tutuklanmasıyla ilgili AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklamalarda bulundu.

Konya Şehir Hastanesi Açılış Töreni’nde konuşan Erdoğan, “Yargımız nasıl 15 Temmuz’un hesabını soruyorsa bölücü örgütün uzantılarından da 6-8 Ekim olayları ve çukur eylemlerinin hesabını soruyor” ifadelerini kullandı.


Karınca, Mezopotamya Ajansı, DW Türkçe

‘Kobani’ soruşturması: HDP’li siyasetçilerden 17’sine tutuklama

Kars Belediyesi’ne kayyum atandı
Önceki Haber
Abdullah Öcalan’a 6 aylık avukat yasağı
Sonraki Haber
Tuğba Keleş'i öldüren Erdoğan Küpeli öldü