Ana SayfaGüncelİstanbul Valiliği’nden ‘Bêrû’ soruşturması

İstanbul Valiliği’nden ‘Bêrû’ soruşturması

HABER MERKEZİ – İstanbul Valiliği, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasakladığı Kürtçe tiyatro oyunu ‘Bêrû’ ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesindeki Şehir Tiyatroları’nda oynanacak olan, ancak gösterime saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafındın yasaklanan “Bêrû” adıyla Kürtçeye uyarlanan İtalyan oyun yazarı Dairo Fo’nun “Yüzsüz: Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” oyununa ilişkin soruşturma başlattı.

Valilik yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez. PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarda; Teatra Jiyana Nü (Yeni Yaşam Tiyatrosu) isimli tiyatro grubunun -sözde- Devlet ve Terör ilişkilerini irdeleyen ‘Beru; Klakson Borizan Birt’ isimli tiyatronun var olan oyununun tüm kurgusu PKK Terör örgütünün ülkemize karşı yürüttüğü terör propagandasına dönüştürülmek suretiyle oluşturulduğu yönünde güvenlik güçlerimizin tespiti söz konusudur. Bir tiyatro oyununun PKK terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi asla kabul edilemez. Konuyla ilgili olarak soruşturmalar başlatılmıştır.


Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde bir ilk olacaktı: Kürtçe oyuna yasaklama

Yasaklanan tiyatronun oyuncuları: Sokaklar sahnemizdir

İmamoğlu’ndan ‘Bêrû’ tepkisi: Komik bir bahanenin son perdesi
Önceki Haber
Rusya: Türkiye’nin tutumuna katılmıyoruz, askeri çözüm kabul edilemez
Sonraki Haber
Erdoğan’ın hedef gösterdiği Fincancı: Gündemimiz değil