Ana SayfaGüncelİsveçli bakan Çavuşoğlu’nun yüzüne söyledi: Kuzey Suriye’den çekilin

İsveçli bakan Çavuşoğlu’nun yüzüne söyledi: Kuzey Suriye’den çekilin

HABER MERKEZİ – Ankara’ya gelen İsveç Dışişleri Bakanı Linde, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmesinde, “Türkiye’yi Kuzey ve Doğu Suriye’den çekilmeye davet ediyoruz” dedi. Çavuşoğlu ise “Suriye, İsveç yönetimine veya AB’ye böyle bir yetki mi verdi” diyerek tepki gösterdi.

Ankara’da bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İsveçli mevkidaşı Ann Linde ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Linde, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’den çekilmesi gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Türkiye ile AGİT konularını görüşmekten dolayı memnun olduğunu dile getiren Linde, Türkiye’nin komşu bölgelerinde bazı zorluklarla karşı karşıya kaldığını kabul ettiklerini dile getirdi ve ekledi:

Toplantıda aynı zamanda Kuzey ve Doğu Suriye konusunda pozisyonumuzu ifade ettim. Bu anlamda Avrupa Birliği’nin (AB) güçlü pozisyonu aynı olmaya devam ediyor. Türkiye’yi geri çekilmeye davet etmeye devam ediyoruz. Ayrıca Doğu Akdeniz’le ilgili olarak AB Konseyi bir hafta önce karar aldı. Türkiye’yi demokrasi ve insan hakları konusunda desteklemeye devam ediyoruz.

Çavuşoğlu’ndan yanıt

Bakan Çavuşoğlu ise Linde’ye şu sözlerle yanıt verdi:

Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çıkmasını istiyoruz? Suriye, İsveç yönetimine veya AB’ye böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye’yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK’ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib’den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığınızı takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim.

Ayrıca Bakan Çavuşoğlu İsveç’in AGİT dönem başkanlığı ve faaliyetlerini destekleyeceklerini duyurdu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Sancar: 6-8 Ekim'in sorumlusu iktidardır
Sonraki Haber
Yerel mahkeme AYM’nin Berberoğlu kararına uymadı