Ana SayfaÇalışma YaşamıKadıköy Belediyesi işçilerinden 23 Ekim’e kadar süre: Ya anlaşma ya grev

Kadıköy Belediyesi işçilerinden 23 Ekim’e kadar süre: Ya anlaşma ya grev

HABER MERKEZİ – Kadıköy Belediyesi’nde TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyeleri, anlaşma için belediyeye 23 Ekim’e kadar süre tanıdı. Anlaşma sağlanamadığı takdirde işçiler greve gidecek.

İstanbul’un Kadıköy Belediyesi’nde çalışan kadrolu işçilerin Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyeleri, belediye binası önünde bir açıklama gerçekleştirdi.

Açıklamadan sonra işçiler belediye binasına grev kararının yazılı olduğu pankartı astı.

Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, Corona virüsü salgınıyla birlikte TİS görüşmelerinin uzadığını belirterek, “Bugün Kadıköy Belediyesi’nde 10 aydır sürmekte olan kadrolu işçilerle ilgili Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı asmak için bir araya geldik” dedi.

Arıkan, Belediye yönetimi ile yapılan görüşmelerde işçiler açısından kabul edilebilir bir öneri gelmemesi nedeniyle anlaşmaya varılamadığını belirterek, belediyeden anlaşmak için gelecek tekliflere 23 Ekim’e kadar açık olduklarını söyledi.

“23 Ekim’e kadar zamanları var”

Anlaşmanın sağlanamaması halinde 23 Ekim itibariyle Kadıköy Belediyesi’nde kadrolu işçilerin greve gideceklerini dile getiren, Arıkan, son süreçte belediye işçilerinin ücretlerinin eridiğine ve geçimlerini sağlamakta zorlandıklarına dikkat çekti ve ekledi:

Belirtilen enflasyon oranı yüzde 12 civarında, biz işçilere yansıyan ise yüzde 40, 50’yi buluyor. Bu duruma dikkat ederek bir teklif gelirse anlaşmaya hazırız. 23 Ekim’e kadar zamanları var.

Umarız ki, Kadıköy Belediyesi yönetimi işçi arkadaşlarımızın kabul edeceği bir teklifle gelir ve anlaşmaya vararak halaylarla Toplu İş Sözleşmesini imzalarız.

Açıklamanın ardından işçiler alkışlar eşliğinde belediye binasına grev kararını astı.

Grev kararının asılmasının ardından işçiler, iyi bir teklif gelmemesi üzerine grevde ısrarcı olduklarını dile getirerek, açıklamayı sonlandırdı.
Önceki Haber
AKP’li milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti
Sonraki Haber
‘Kobani’ soruşturmasından tutuklanan siyasetçilerin tutukluluk itirazlarına ret