Ana SayfaToplumsal CinsiyetKadınlar alanlarda: İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmayı aklınızdan bile geçirmeyin

Kadınlar alanlarda: İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmayı aklınızdan bile geçirmeyin

HABER MERKEZİ – İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasına karşı İstanbul, İzmir, Mersin ve Adana’da alanlara çıkan kadınlar, “Meclis’in yeni yasama yılında İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmayı aklınızdan bile geçirmeyin” diye seslendiler.

Artan kadın cinayetleri ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulamadan kaldırılmak istenmesine karşı kadınlar birçok kentte alanlara çıktı.

İstanbul’daki eylemin adresi Kadıköy’de bulunan Eminönü İskelesi’nin önüydü.

“Takipteyiz, haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz” pankartının açıldığı eylemde açıklamaya İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu üyeleri Sıla Akkuş, Nüpelda Çelik ortak okudu.

“Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeye niyetimiz yok” diyen Akkuş, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma tartışmalarının kadınların itirazları ve mücadelesiyle ertelemek zorunda kaldıklarını hatırlattı ve ekledi:

İstanbul Sözleşmesi’ne alternatif olarak düşünülen, ‘yerli’ denilerek hazırlığına kılıf uydurulan yeni bir sözleşmeye karşı takipteyiz.

Basına sızan bilgilere göre Erdoğan’ın “Biraz gündemden düşürün.” dediği ve meclis açıldıktan sonraya bırakıldığı söylenen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme çalışmalarına, “yeni yol haritaları” diye ifade edilen planlara karşı takipteyiz, uyarıyoruz: Meclis’in yeni yasama yılında İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için kampanya yürüttükleri ifade eden Akkuş, şöyle devam etti:

Biz sadece İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin gündemden kalkmasını değil, sözleşmenin devlete yüklediği koruma, önleme, kovuşturma, tazminat; çok dilli ve anadilinde destek, eşitlik politikaları geliştirme ve uygulama gibi sorumlulukların da yerine getirilmesini istiyoruz. Sözleşmenin birkaç maddesini tartışmaya açmanın dahi, kadınları daha fazla şiddete açık hale getirdiği gerçeğini maalesef her gün yaşıyoruz.

18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz eden ve intiharına neden olan Uzman Çavuş Musa Orhan, kadınların, kamuoyunun tepkisiyle önce tutuklandı sonra devlet tarafından korunarak serbest bırakıldı. İçişleri Bakanı Soylu tecavüzcüyü değil, konuyu haber yapıp sosyal medyada gündeme getirenleri tehdit etti.

Son olarak İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla yükümlü olan bütün kamu kurumlarına seslenen Akkuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin tesis edilmesi, devletin istihdamdan eğitime tüm alanlarda gerekli adımları atması, kadınların eşit temsilinin sağlanması için İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız.

İşyerlerinde toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti ve ayrımcılığı önlemek için İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız.

Her mahallede ve işyerine kolay ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli ve 24 saat hizmet verebilecek kreş, etüt merkezi ve çocuk bakım merkezlerinin açılması için İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız.

Kadınların aileye hapsolmaması için İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız.

Her yanımızı saran cinsel istismar ve şiddet vakalarına etkili müdahale edilmesi için İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız.

İmza attığınız sözleşmenin yükümlülüklerinden kaçmayın. Sesimize kulak verin. Biz yaz aylarında olduğu gibi bundan sonra da haklarımızı savunmak ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bütün kadınları dayanışmaya, haklarımız ve hayatlarımız için mücadele etmeye çağırıyoruz.

İzmir

İzmir’de de bir araya gelen kadınlar,  Alsancak semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı.

Kadınlar adına açıklamayı yapan Meryem Yıldırım “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula” diyen kadınlar olarak sözleşmeyi tartıştırmayacaklarını ve uygulanmasının takipçisi olacaklarını ifade etti ve ekledi:

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasında görevi olan Meclis’in derhal denetim görevlerini yerine getirmesini, kadınların kazanılmış hakkı olan İstanbul Sözleşmesi’nin ayrım yapılmaksızın uygulatılması için harekete geçmesini istiyoruz. Bir kişi daha eksilmemek için, takipteyiz, haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Mersin

Mersin Kadın Platformu ise Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek İstanbul Sözleşmesi için ses çıkardı.

Kadınlar adına konuşan Kadın Platformu üyesi Çiğden Serin, İstanbul Sözleşmesi’nden, sokaklardan ve haklarından vazgeçmeyeceklerini belirtti ve ekledi

Cezalarla, gözaltılarla kadın mücadelesini engellemeye çalışanlara diyecek sözümüz var. Mücadele ile kazandığımız haklarımızı yine mücadele ile savunacağız. Kadın mücadelesini engelleyemeyeceksiniz. Sokakları kadınlara yasaklayamazsınız.

Adana

Adana Kadın Platformu üyesi kadınlar da Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi.

Burada konuşan platform üyesi Avukat Sevil Avcı Bek,”İstanbul Sözleşmesi’ni uygulanması, uygulatılması, denetleme mekanizmalarının devreye sokulması Meclis’in yükümlülüklerinden biridir. Kadın düşmanı politikalara, erkek egemen zihniyete karşı gözümüz üzerinizde. Bütün kadınları dayanışmaya; haklarımız ve hayatlarımız için mücadeleye çağırıyoruz” dedi.


Eylül’de erkekler 16 kadını öldürdü, 20 kadının ölümü de şüpheli


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Covid-19: Türkiye'de sadece semptom gösterenlerin sayısı açıklanıyor
Sonraki Haber
‘Helikopterden atılma’ soruşturmasında gizlilik kararı ve yayın yasağı