Ana SayfaDünyaKarabağ: Ermenistan ve Azerbaycan birbirini ateşkesi delmekle suçluyor

Karabağ: Ermenistan ve Azerbaycan birbirini ateşkesi delmekle suçluyor

HABER MERKEZİ – Karabağ’da Rusya’nın arabuluculuğu ile ilan edilen geçici ateşkesin bozulduğu bildiriliyor. Azerbaycan Gence’ye yönelik saldırıda dokuz sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ermenistan ise Azerbaycan ordusunun sivil yerleşim yerlerini bombalamaya devam ettiğini bildirdi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Karabağ bölgesinde 27 Eylül’de başlayan çatışmaların durdurulması amacıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin devreye girmesiyle taraflar Moskova’da bir araya gelmişti.

İki ülkenin dışişleri bakanları, 9 Ekim Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arabuluculuğunda 10 saatten uzun süren görüşmelerin ardından geçici ateşkeste anlaşmıştı.

Görüşmelere aracılık eden Lavrov, ‘esirlerin ve cenazelerinin takas edilmesi için ateşkes ilan edildiğini’ ve Azerbaycan ile Ermenistan’ın görüşmelere başlayacağını söylemişti.

Yaklaşık 400 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından ateşkes 10 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 12.00’da yürürlüğe girmişti.

Ancak varılan ateşkesin, üzerinden 24 saat geçmeden bozulduğu belirtiliyor ve taraflar birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Sözcüsü Hikmet Hacıyev, ülkenin ikinci büyük şehri olan Gence’ye Ermenistan’ın füze saldırısı düzenlediğini ve dokuz sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Twitter üzerinden paylaşım yapan Hacıyev, hayatını kaybeden yedi kişinin arasında kadınların da olduğunu, yerel saatle sabaha karşı 4.00’te düzenlenen saldırıda aralarında çocukların da olduğu 34 kişinin ciddi şekilde yaralandığını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Gence’ye yönelik saldırıdan Ermenistan yönetimini sorumlu tuttu. Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ederek Gence kentinde yaşayan sivillere füze saldırısı düzenlediğini belirten Aliyev, saldırıyı “savaş suçu” olarak nitelendirdi.

Ermenistan’ın, “Azerbaycan ordusunun işgalden kurtardığı bölgeleri yeniden işgal etmeyi amaçladığını” söyleyen Aliyev, “Bu suçların sorumlusu Ermenistan’ın askeri ve siyasi yönetimidir. Azerbaycan tüm bunlara gereken yanıtı verecektir” dedi.

Azerbaycan haber ajansları da Gence’den sonra Mingecevir’deki bir santralin de Ermenistan tarafından hedef alındığını, Azerbaycan hava savunma sistemlerinin bu saldırıyı engellediğini yazdı.

Fotoğraf: Reuters

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise “Azerbaycan’ın iddiaları tamamen yalan” açıklaması yaptı ve Azerbaycan’ı, Karabağ’da Ermenilerin yaşadığı bölgeleri vurmakla suçladı.

Ermenistan medyası, Azerbaycan’ın Cumartesi günü Karabağ’ın yönetim merkezi Stepanakert’i (Hankendi) vurduğunu öne sürmüştü.

Bu sabah gazetecilere açıklama yapan Karabağ’daki Ermeni yönetiminin lideri Araik Arutyunyan, bu sabah itibarıyla durumun nispeten sakin olduğunu ancak cephe hattında gerilimin sürdüğünü ve durumun hızla değişebileceğini söyledi.

Azerbaycan’ı “ateşkese rağmen Hadrut kasabasını ele geçirmeye çalışmakla” suçlayan Arutyunyan, esir değişiminin Pazar günü başlaması gerektiğini ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin bilinmediğini açıkladı.

Dün akşam saatlerinde Karabağ yönetiminden yapılan açıklamada, Azerbaycan’ın Hadrut’ta iki sivili öldürdüğü belirtilmişti.

‘Cenaze değişimi yapılamadı’

Bu arada Ermenistan’la Azerbaycan’ın Pazar günü için planladığı cenaze değişiminin gerçekleşmediği bildirildi.

Ermenistan Ordu Sözcüsü, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’ın bölgedeki saldırılarına devam etmesini” gerekçe göstererek cenaze değişiminin yapılamadığını söyledi ve kendilerinin ateşkese sadık kaldığını belirtti.

AB’den çağrı

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan’ın uzlaşma sağladığı ateşkesin, gerginliğin dinmesine yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi.

Michel, tarafları ateşkese uymaya çağırarak, şiddetten ve sivillerin tehlikeye atılmasından kaçınılmasını istedi.

AB Konseyi Başkanı, taraflar arasında ön koşulsuz müzakerelerin ivedilikle yeniden başlaması gerektiğini de belirtti.


Karınca, BBC Türkçe, Sputnik, Agos, DW Türkçe

Dağlık Karabağ’da Türkiye Azerbaycan’ı yendi – Abdulmelik Ş. Bekir
Önceki Haber
Askerlerin mayınlı alana sürdüğü dört mülteci öldü  
Sonraki Haber
Diyarbakır'da şüpheli kadın ölümü