Ana SayfaToplumsal CinsiyetMahkemeler topu birbirine atıyor, cinsel istismar faili yargılanmıyor

Mahkemeler topu birbirine atıyor, cinsel istismar faili yargılanmıyor

HABER MERKEZİ – Kilis’te 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan ve 12 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Mehmet A. isimli erkek hakkında yargılama, mahkemelerin verdiği “görevsizlik” kararı nedeniyle yapılamıyor.

Kilis’te 3 yıl önce 15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan fail erkek Mehmet A. ile ilgili yargılama mahkemelerin verdiği “görevsizlik” kararı nedeniyle yapılamıyor.

Fail erkek, çocuğun ve ailesinin şikayeti üzerine tutuklanmış ve 12 gün tutuklu kaldıktan sonra Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi sonrası 24 Ağustos 2020 tarihinde Kilis Sulh Ceza Hakimliği tarafından tahliye edilmişti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’in haberine göre Kilis 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi, suçun “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” olduğunu belirterek, dosyayı “görevsizlik” kararıyla Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Ancak Kilis Ağır Ceza Mahkemesi, Kilis 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin “görevsizlik” kararına karşı Mehmet A.’nın avukatlarının yaptığı itirazı kabul edip, “görevsizlik” kararı vererek, dosyayı yeniden Kilis 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderme kararı verdi.

Cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun avukatı İbrahim Halil Demircioğlu, Ağır Ceza Mahkemesi’nin, dosyayı Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderme kararının gerekçesinin henüz ellerine ulaşmadığını ve bu yüzden dosyanın ortada kaldığını söyledi.

Demircioğlu, “Mahkemeler topu birbirine atıyor. Mehmet A.’nın avukatı dosyanın 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’nin yetki alanına girdiğini belirterek, mahkemenin ‘görevsizlik’ kararına yaptığı itirazı, Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti. Bizim sanığın tutuklanmasına dair yaptığımız itirazı ise Ağır Ceza Mahkemesi reddetti. Şu anda davaya bakacak bir mahkeme bulunmuyor” dedi.

Suçun, “çocuğa dönük nitelikli cinsel istismar” kapsamında olduğunu belirten Demircioğlu, dosyayı Kilis 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin kabul etmesi halinde, sanığın “reşit olmayanla cinsel ilişki” kapsamında yargılanacağını belirtti.

Çocuk 15 yaşında tecavüze uğruyor. Ancak mahkeme çocuğun ve sanığın 2020 yılındaki mesajlarını dikkate alıyor. Çocuğun hamile kalmasından kaynaklı, sanığa ‘çocuğu ne yapacağız’ şeklindeki mesajları esas alıyor. 2020 yılındaki mesaja bakarak 3 sene önceki tecavüzü örtemezsiniz. Ya da yorumlayamaz mahkeme. İlk başta işlenen tecavüz suçu rızaya düştüyse bu suç ortadan kalkmış olmuyor. 15 yaşındaki çocuğa yapılan saldırı suç olmaktan çıkmıyor.

‘Çocuğu hiçbir mahkeme dinlemedi’

Tutuklama taleplerinin reddedildiğini ve çocuğu hiçbir mahkeme ve savcının hala dinlemediğini sözlerine ekleyen Demircioğlu, “Çocuğun sadece kollukta verdiği ifade var. Mağdur sürekli soruyor bana, ‘mahkeme ne zaman olacak, o şahıs tutuklandı mı’ diye. Mahkemenin ne zaman yapılacağı belli değil demek zorunda kalıyorum” diye konuştu.

Failin bir an önce yargılanmasını isteyen çocuğun babası Ş.Ö. ise Mehmet A.’nın eşini ve çocuklarını yanına alarak köyden kaçtığını iddia etti.

Ne olmuştu?

Kilis’in bir köyünde yaşayan 36 yaşındaki Mehmet A., 3 yıl önce 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda ve tehditte bulundu.

Kız çocuğunun sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakıldığı ise oluşan gebelik sonucunda ortaya çıktı.

Çocuğun ve ailesinin şikayeti üzerine Mehmet A. tutuklandı. Fail erkek 12 gün tutuklu kaldıktan sonra avukatları tarafından tutukluluğuna yapılan itiraz sonucu serbest bırakıldı.

Fail hakkında “çocuğun cinsel istismarı” ve “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verilirken, Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı “reşit olmayanla cinsel ilişki” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar ceza istemiyle iddianame hazırladı.
Önceki Haber
Kanada Türkiye'ye askeri teknoloji ihracatını kısmen dondurdu
Sonraki Haber
Bimeks işçileri: 2 Kasım'da Boğaziçi'nde çadır kuracağız