Ana SayfaDünyaRuhani: Pazar günü İran’a silah ambargosu kalkacak

Ruhani: Pazar günü İran’a silah ambargosu kalkacak

HABER MERKEZİ – İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin girişimleriyle 2010 yılında İran’a getirilen silah ambargosunun 18 Ekim itibariyle son bulacağını duyurarak, “Pazar gününden itibaren istediğimiz ülkeye silah satabiliriz, istediğimiz yerden de silah alabiliriz” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basının karşısına çıktı.

Ruhani, ABD’nin girişimleriyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından İran’a karşı uygulanan ancak 18 Ekim’de süresi dolacak olan silah ambargosuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Silah alıp satabileceğiz’

Nükleer anlaşmaya göre 18 Ekim’den itibaren İran’a yönelik 10 yıldır devam eden silah ambargosunun biteceğini söyleyen Ruhani, “Pazar gününden itibaren istediğimiz ülkeye silah satabiliriz, istediğimiz yerden de silah alabiliriz. Bu konu nedeniyle ABD ile 4 sene boyunca mücadele ettik. Çünkü onlar ambargonun kalkmasını istemiyordu” dedi.

ABD’nin silah ambargosunu yenilemede başarılı olamadığını savunan İran Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti:

Diplomatlarımız büyük çaba gösterdi ve ABD başarılı olamadı. ‘Nükleer anlaşma bize ne getirdi?’ diye soranlar var, işte silah ambargosunun kalkması nükleer anlaşmanın bir sonucudur.

ABD anlaşmadan çekilmişti 

BMGK, 2010’da aldığı kararla, İran’ın nükleer programıyla ilgili tartışmalar nedeniyle ülkenin büyük çaplı silah sistemleri satın almasını yasaklamıştı.

Daha öncesinden ise ülkenin silah ihracatına ambargo getirilmişti.

İran’la uluslararası güçler arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmada silah ambargosunun 18 Ekim 2020’de kaldırılmasını öngören bir hüküm bulunuyordu.

ABD, 2018’de nükleer antlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

Öte yandan ABD 12 Ağustos’ta hazırladığı tasarıda 18 Ekim’de süresi dolacak olan İran’a yönelik silah ambargosunu, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) aksine karar verene dek sürdürülmesi” şeklinde revize etmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Rosa Kadın Derneği üyesi Rojda Barış'a tahliye
Sonraki Haber
Rusya: Türkiye’nin tutumuna katılmıyoruz, askeri çözüm kabul edilemez