Ana SayfaGüncelSavcı, gazeteci Necla Demir’in beraatini talep etti

Savcı, gazeteci Necla Demir’in beraatini talep etti

HABER MERKEZİ – Gazetemizin eski imtiyaz sahibi gazeteci Necla Demir, hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davada hakim karşısına çıktı. Savcı, “hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı ve paylaşımların eleştiri niteliğinde kaldığı anlaşıldığı” gerekçesiyle beraat talep etti. Bir sonraki duruşma 28 Ekim’de.

Gazete Karınca eski imtiyaz sahibi gazeteci Necla Demir hakkında Ekim 2016’da gazetemizde yayımlanan iki haber gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davanın görülmesine başlandı.

Demir, bugün Bakırköy 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Demir savunmasında “Paylaşımların yapıldığı tarihlerde Gazete Karınca’nın yetkili ve sorumlusuydum, editörler tarafından yapılan haberler onayımdan geçerek sitede yayınlanırdı. Davaya konu olan paylaşımları hatırlıyorum. Yayınlanmalarına onay vermiştim ancak söz konusu paylaşımların hakaret içerdiğini kabul etmiyorum. Habercilik kastı ile hareket etmiştim, atılı suçlamayı kabul etmiyorum” dedi ve beraatini talep etti.

Müvekkilinin beraatini talep eden avukat Sercan Korkmaz, sağlık sorunları nedeniyle gazeteci Demir’in sonraki duruşmalardan vareste tutulmasını istedi.

Esas hakkında mütalaasını sunan savcı, “hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı ve paylaşımların eleştiri niteliğinde kaldığı anlaşıldığı” gerekçesi ile gazeteci Necla Demir’in beraatini talep etti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “suçtan zarar görme ihtimaline binaen” davaya katılma talebinin kabulüne karar veren mahkeme, Erdoğan’ın avukatına mütalaaya karşı beyan için süre verdi.

Mahkeme, Demir’in duruşmalardan vareste tutulması talebini de kabul etti.

Bir sonraki duruşma 28 Ekim’de yapılacak.

Ne olmuştu?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından gazeteci Demir hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan isimsiz bir ihbar üzerine “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

İhbarda gazetemizde yer alan bazı haberlerde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret edildiği ileri sürülmüştü.

Demir hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 18 Mart 2019 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gazetemizin internet sitesinde yer alan haberler incelenerek, bir rapor oluşturulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile hazırlanan raporda, “Wikileaks belgelerinden: Erdoğan ülkeyi sivil çatışmaya sürüklüyor” ve “RedHack üyeleri konuştu: Neden Albayrak’ı hacklediler?” haberlerimiz suçlama konusu yapılmıştı.

Soruşturma kapsamında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek ifade veren Demir, “adli kontrol” ve yurt dışı yasağı talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti.

Hakimlik ise Demir’in aldığı ifadesi ardından savcılığın taleplerini, “Anılan paylaşımlar incelendiğinde başka kaynaklarca yapılan haberler olduğu, şüphelinin sadece bahsi geçen haberleri hiçbir özel görüş katmadan paylaştığı, şüphelinin suç işleme kastının bulunmadığı ve haber verme saiki ile hareket ettiği” değerlendirmesi yaparak reddetmişti.

Soruşturma sonrası hazırlanan iddianame Bakırköy 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Afrin haberlerinden beraat etmişti

Gazeteci Necla Demir hakkında “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Ocak 2019’da da dava açılmıştı.

Demir hakkında yöneltilen suçlamaların büyük çoğunluğu, 20 Ocak 2018’de başlayan Afrin’e dönük operasyona ilişkin gazetemizde yer alan haber ve röportajlara dayanıyordu.

Bu kapsamda gazetemizin internet sitesinde yer alan 2018 tarihli kimi haberler iddianamede suçlama konusu yapılıyordu.

13 yıla kadar hapsi istenen Demir, İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucunda beraat etmişti.


Gazetemizin eski imtiyaz sahibi Necla Demir beraat etti
Önceki Haber
Didem Mengü'yü işkenceyle öldüren Abdulselam Günay'a müebbet hapis istemi
Sonraki Haber
TTB'den 'sağlıkta acil yapılanma değişikliği' çağrısı