Ana SayfaDünya‘Suç örgütü’ ilan edilen Altın Şafak’ın yöneticilerine 13’er yıl hapis

‘Suç örgütü’ ilan edilen Altın Şafak’ın yöneticilerine 13’er yıl hapis

HABER MERKEZİ – Yunanistan’da ‘suç örgütü’ ilan edilen Altın Şafak’ın lideri Nikos Mihaloliakos’un da aralarında bulunduğu parti yöneticilerine 13’er yıl hapis cezası verildi. Irkçı partinin üyesi Yorgo Rupakias ise antifaşist rapçi Pavlos Fyssas’ı öldürmekten ömür boyu hapse mahkum edildi.

Antifaşist rapçi Pavlos Fyssas’ın 2013’te Atina’da ırkçı Altın Şafak partisi üyesi Yorgo Rupakias tarafından öldürülmesinin ardından başlayan soruşturma sonrası Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos ve partinin milletvekilleri ile üyelerinden oluşan 68 kişinin ‘suç örgütü kurmak’ suçlamasıyla yargılandıkları davada 7 Ekim’de karar çıkmıştı.

Atina Ağır Ceza Mahkemesi, Altın Şafak’ın “suç örgütü” olduğuna hükmetmişti.

20 Nisan 2015’te başlayan davada 18’i Altın Şafak milletvekili olan 68 sanık suç örgütü kurarak cinayet, cinayet için komplo, yasa dışı silah tasarrufu ve ırkçı şiddet suçlamaları ile yargılanıyordu.

Atina’daki Temyiz Mahkemesi, bugün “suç örgütü” ilan edilen Altın Şafak’ın lider kadrosu ve üyelerine verilen cezaları açıkladı.

Mihaloliakos’un da aralarında olduğu yedi parti yöneticisine 13’er yıl hapis cezası verildi.

Artemis Matheopulos’a da “suç örgütü yönetmek” suçundan 10 yıl hapis cezası verilirken, davada yargılanan diğer sanıklar ise “suç örgütüne üye olmak” suçundan 5 ila 10 yıl arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı.

Irkçı partinin üyesi olan Yorgo Rupakias’a ise antifaşist rapçi Pavlos Fyssas’ı öldürmekten ömür boyu hapis cezası verildi.


Tarihi karar: Altın Şafak mahkeme tarafından ‘suç örgütü’ ilan edildi


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İSİG'in 'Corona' raporu açıklamasında gözaltına alınanlar serbest
Sonraki Haber
Kadri Bağdu cinayetinin üzerinden 6 yıl geçti: Failler hala aramızda