Ana SayfaDünyaTSK İdlib’deki 6 gözlem noktasından daha çekiliyor

TSK İdlib’deki 6 gözlem noktasından daha çekiliyor

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin İdlib’de elinde koz olarak tuttuğu askeri gözlem noktaları bir bir boşaltılıyor. Kuşatma altındaki Morek üssünü boşaltan TSK’nin, 6 gözlem noktasından daha çekileceği bildirildi.

Rusya destekli Suriye rejim güçleri ile Türkiye destekli selefi gruplar arasında tansiyonun yüksek olduğu İdlib yeniden hareketlendi.

Her iki güç de kent etrafı ve kırsalına askeri sevkiyatlar gerçekleştirirken, Türkiye İdlib’in etrafında bulundurduğu 12 askeri gözlem noktalarından biri olan Morek kasabasındaki 9’uncu noktadan önceki gün geri çekildi.

Türkiye Rusya’nın denetiminde bölgeden çıkarken, geri çekilen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birlikleri Zaviye bölgesine kaydırıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın haberine göre, TSK İdlib ve Hama kırsallarında bulunan 6 askeri gözlem noktasından daha geri çekilecek.

Gözlem noktaları kuşatmada 

Suriye iç savaşında son dönemlerde Suriye rejim güçleri ile selefi ve radikal gruplar arasında çatışmaların şiddetlendiği İdlib, sahada kilit bir noktada duruyor.

Giderek Türkiye destekli grupların güç kaybettiği İdlib, bölgedeki dengeleri de değiştirebilecek bir konuma sahip.

Geçen yıl Han Şeyhun, Maret El Numan ve Serakib gibi kentlerinin düşmesiyle TSK’nin oluşturduğu gözlem noktalarının birçoğu Suriye rejimi tarafından kuşatmaya alınmıştı.

Rusların denetiminde çekildiler 

Rusya ve Suriye rejiminin daha önce çembere aldığı bölgelerde yaptığı çağrılara rağmen güçlerini çekmeyen TSK, önceki gün İdlib bölgesindeki Morek kasabasında bulunan 9’uncu askeri gözlem noktasını boşalttı.

Yaklaşık 50 TIR ile lojistik eşyalardan askeri malzemelere kadar her şey çıkarılırken, TSK konvoyuna Rus güçleri eşlik etti.

Rus güçlerinin denetimi altında bölgeden ayrılan TSK birlikleri daha iç bölgelere kaydırıldı.

Altı nokta daha bırakılıyor

TSK’nin bölgeden çıkmasının yeni bir anlaşma mı yoksa daha önce varılan anlaşmalar sonucu mu olduğu tartışıladursun, TSK’nin Sirman’da bulunan 8’inci, Til Toqan’daki 7’nci,Til Eys’teki 6’ncı, Raşidin’deki 5’inci, Anadan’daki 4’üncü ve Şex Aqil’deki 3’üncü askeri gözlem noktalarından da çekileceği kaydediliyor.

Bu gözlem noktaları halihazırda Suriye rejim güçlerinin çemberinde bulunuyor.

Buraların da rejimin denetime girmesiyle beraber Türkiye’nin bölgedeki fonksiyonu da neredeyse ortadan kalkmış olacak.

Rejim İdlib’de güç kazanıyor 

Bölgede yeni bir savaşın alevlenmesi de an meselesiyken, TSK diğer taraftan bölgeye askeri yığınak yapmaya devam ediyor.

Yer yer karşılıklı saldırıların da olduğu bölgede Suriye rejimi, her geçen gün İdlib’de Türkiye ve desteklediği gruplardan daha fazla güç sahibi oluyor.

Erac: Türkiye çelişkiler yarattı

Ceyş El Siwar (Devrimciler Ordusu) Siyasi Büro Başkanı Ehmed Sultan Ebu Erac, Türkiye’nin desteklediği grupların ailelerine verdiği sözleri yerine getirmeyerek, güvence verdiği kişileri şaşkınlığa uğrattığını söyledi.

Dikkat çeken ayrıntılarından birinin ise TSK güçlerinin Rusya’nın denetiminde bölgeden çıkarıldığını ifade eden Erac, bunun İdlib’de bulunan gruplar arasında çelişkiler yarattığını vurguladı.

İdlib anlaşmalara göre şekillenecek

Erac, TSK’nin bölgede bulunan ve Suriye rejiminin kuşatması altında olan birçok askeri gözlem noktasını daha da boşaltacağını aktardı.

Mevcut haliyle gözlem noktalarının hiçbir işlevinin bulunmadığını kaydeden Erac, Türkiye’nin oradaki durumu uzatarak, selefi gruplar ve ailelerinden destek almaya çalıştığına da dikkat çekti.

Erac, Suriye rejiminin İdlib’i tamamen alma konusunda bir kararlılığının olmadığını da belirterek, İdlib’deki sürecin Rusya ve Türkiye arasındaki anlaşmalara göre şekilleneceğini söyledi.

İdlib’den Azerbaycan’a

Türkiye’nin çekildiği bölgelerden ayrılan gruplar ve ailelerinin yanı sıra bölgede yaşayan yerlilerin çocuklarını da Azerbaycan’a gönderdiğini belirten Erac, çok ciddi planların devreye koyulduğuna işaret etti.
Önceki Haber
CHP ve HDP'den Çevre Ajansı’nın ‘paralel bakanlık’ olmasına şerh
Sonraki Haber
'Salgın sürecinde kadın işsizliği yüzde 45'e yükseldi'