Ana SayfaÇalışma YaşamıTTB saldırılara yanıt verdi: Söz söylemeye devam edeceğiz

TTB saldırılara yanıt verdi: Söz söylemeye devam edeceğiz

HABER MERKEZİ – Erdoğan’ın hedef göstermesiyle haklarında karalama kampanyası başlatılan Türk Tabipleri Birliği, “TTB kendini güçlü görenlerin değil, haklının yanında olmaya devam edecektir. Toplumun ve hekimlerin sağlığı için her alanda söz söylemeye devam edeceğiz” yanıtı verdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, önceki gün AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından grup toplantısında hedef gösterilmelerinin ardından başlayan linç kampanyasına yanıt verdi.

TTB’den yapılan yazılı açıklamada son bir haftada dokuz sağlık emekçisinin Corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybettiğine işaret edilerek, “Pandemi salgınından bugüne, binlerce yurttaşımız gibi 50’si hekim olmak üzere 112 sağlık emekçisinin acısını yaşadık. Acımız ve üzüntümüz sonsuzdur” denildi.

TTB’nin, hükümetin aksine yurttaşları doğru bilgilendirdiğinin vurgulandığı açıklamada, TTB’nin son dönemlerde bilinçli olarak hedef gösterildiğinin altı çizildi.

Açıklamada, “Belirtmek isteriz ki, Türk Tabipleri Birliği kendini güçlü görenlerin değil haklının yanında olmuştur, olmaya devam edecektir. Kendini güçlü görenler, her yerde kendini haklı göstermeye çalışsa da artık destek bir yana tersine toplumda ciddi tepki almaktadır” ifadeleri kullandı.

‘İşkenceyle mücadele onurdur’

TTB Merkez Konseyi Başkanı seçilen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın şahsına dönük saldırılara da yanıt verilen açıklamada şöyle denildi:

TTB 100 binin üzerinde hekimin üye olduğu mesleki ve demokratik bir kamu kurumudur. 26-27 Eylül 2020 tarihleri arasında demokrasinin gereği olarak genel kurul ve seçimleri yaparak seçime katılan hekimlerin yüzde 67 oyunu alarak yeni bir Merkez Konsey oluşmuştur. Merkez Konsey Başkanı seçilen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hekimliğinin gereği olarak, bir insanlık ayıbı olan işkenceye karşı gerek ülkemiz gerekse de uluslararası alanda çalışmalar yapan bir bilim insanıdır. Hekimliğinin olmazsa olmazı işkenceyle mücadele ve insan hakları mücadelesi bir ayıp değil her hekim için onurdur. Bu onurlu tutum TTB ve hekimlik tarihinde hep olmuştur, olacaktır.

‘Söz söylemeye devam edeceğiz’

Gündemlerinde halk sağlığının ve şeffaflığın olacağını vurgulayan TTB Merkez Konsey, devamla şu ifadelere yer verdi:

Bizim gündemimiz 2020 Sayıştay raporlarında da açıklıkla belirtilen ve yıllardır söylemiş olduğumuz gerçeklikleri ortaya çıkartan şehir hastanelerine ait raporları anlatmak olacaktır. Bizim gündemimiz her geçen gün giderek artan emek sömürüsünü, ağır çalışma koşullarımızı anlatmak olacaktır. Bizim gündemimiz her geçen gün nasıl tükendiğimizi, eksildiğimizi anlatmak olacaktır. Bizim gündemimiz eğitim hakkında yaşanan ihlalleri, tıp ve asistan eğitimindeki sorunları anlatmak olacaktır. Bizim gündemimiz her geçen gün yok edilmeye çalışılan mesleki onurumuzu ve etik değerlerimizi savunmak olacaktır. Bizim gündemimiz öğrencisinden akademisyenine, aile hekiminden uzmanına, intörnünden asistanına kadar hekimlerin yaşadıkları sorunları ve bunlara karşı çözüm önerilerimizi sunmak olacaktır. Bir kez daha hatırlatıyoruz: Sağlık sadece hastalığın ve sakatlığın olmayışı değil aynı zamanda fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Bu bilinçle toplumun, hekimlerin sağlığı için her alanda söz söylemeye devam edeceğiz.

Hekimlerin ve toplumun sağlık hakkı mücadelesi için seçilmiş Merkez Konseyi üyeleri olarak: Öncelikle meslektaşlarımız ve Türkiye kamuoyuna, yaşadığımız topraklarda, sağlığımıza, emeğimize ve demokrasimize ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.
Önceki Haber
Evli olduğu kadına şiddet uygulayan Ünal Kamacı'ya sadece 'uzaklaştırma' kararı
Sonraki Haber
Demirtaş: Erdoğan benden korkuyor