Ana SayfaPolitikaTuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına komisyondan onay

Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına komisyondan onay

HABER MERKEZİ – TBMM Karma Komisyonu, Milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi.

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, hakkında “nitelikli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamalarıyla fezleke düzenlenen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verdi.

Karma komisyonun kararının, gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’nun oyuna sunulması bekleniyor.

Genel Kurul da karma komisyonun kararı doğrultusunda dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verirse, Tuma Çelik, “nitelikli cinsel saldırı” ve “tehdit” suçlamalarıyla yargılanmaya başlanacak.

Ne olmuştu?

Tuma Çelik, 18 Temmuz’da hakkında yürütülen bir soruşturma nedeniyle HDP’den istifa ettiğini açıklamıştı.

Soruşturmanın bir kadının, Çelik tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığı suçlamasının ardından başlatıldığı ortaya çıkmıştı.

Çelik’in istifasına dair açıklama yapan HDP, söz konusu suçlamanın 30 Haziran’da partinin Merkez Disiplin Kurulu’na aktarıldığını belirterek, “Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır” demişti.

Açıklamada, “Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur” diye de belirtilmişti.

Milletvekili Tuma Çelik hakkında, 20 Temmuz’da HDP Merkez Disiplin Kurulu’nca kesin ihraç kararı verildiği açıklanmıştı.
Önceki Haber
Osmaniye'de Gökmen Orman evli olduğu Emel'i öldürdü
Sonraki Haber
Aydın'da HDP ilçe binasına baskın: Eşbaşkan gözaltında