Ana SayfaÇalışma YaşamıYürüyüşleri engellenen maden işçilerinden geri adım yok

Yürüyüşleri engellenen maden işçilerinden geri adım yok

HABER MERKEZİ – 8 yıldır tazminatları ödenmeyen Uyar maden işçileri, Ankara yürüyüşlerinin engellenmesi üzerine kurdukları çadırda bekleyişlerini sürdürüyor. Tazminatlarını alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini vurgulayan işçiler, “Geri adım atmak yok” diyor. Öte yandan Uyar maden işçilerinden bir heyet, Enerji Bakanlığı yetkilileriyle görüşecek.

Manisa’da Uyar Madencilik’e ait maden ocağında tazminatları ödenmeden işlerine son verilen işçilerin 12 Ekim’de Ankara’ya başlatacakları yürüyüş engellenmişti.

İşçilerden oluşan bir heyet aynı günün akşamında Manisa Valiliği ile görüşerek, Enerji Bakanlığı’ndan randevu talep etmişti.

İşçi heyetinin, Enerji Bakanlığı yetkilileriyle görüşeceği öğrenildi. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ile Kamil Kartal ve Yavuz Yıldıran adlı işçi temsilcileri, saat 17.00’de gerçekleşecek görüşme için Ankara’ya gitti.

‘Sonuç alıncaya kadar buradan gitmeyeceğiz’

Bu arada işçilerin, yürüyüşlerinin engellenmesi üzerine Soma’daki iş cinayetinde yaşamını yitiren 301 madencinin mezarlığının yakınında bulunan alanda kurdukları çadırdaki bekleyişi sürüyor.

Soğuk havadan kaynaklı ateş yakarak sabahlamak zorunda kalan işçiler, tek taleplerinin kendilerine verilen sözlerin tutulması ve tazminatlarının ödenmesi olduğunu belirtiyor.

Bu işçilerden birisi de 2007 yılında geçirdiği iş kazasında iki gözünü kaybeden 40 yaşındaki Ali Kandemir.

Mezopotamya Ajansı’ndaki habere göre, iki gözünü kaybetmesinin ardından tazminat verilmediğini ve daha sonra açtığı davayı yıllar sonra kazandığını aktaran Kandemir, buna rağmen tazminatının verilmediğini kaydediyor:

Kanun yoluyla kazandığımız hiçbir tazminatı alamıyoruz. Hakkımız olan tazminatı istiyoruz. Yürüyüşümüze engel olundu. Buradan gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz. ‘Ölmek var dönmek yok’ sloganıyla çıktık. Kimseyi zora sokmak istemiyoruz. Alın terimizin karşılığını almak istiyoruz. Gözlerimi kaybettiğim için malulen emekli oldum. 2 kız çocuğum var ve emekli maaşımla bu zor günlerde geçinmeye çalışıyorum.

7 yıl 8 ay çalıştıktan sonra 2012 yılında işine son verilen Yavuz Yıldırım da davayı kazanmalarına rağmen tazminatını alamadığını belirtiyor.

Bu konudaki girişimlerinin de sonuç vermediğine dikkat çeken Yıldırım, “2015 yılında mahkeme şirketi tazminata mahkum etti. Fakat muhatap bulmadığımız için tazminatlarımızı alamıyoruz. Tek talebimiz tazminatlarımızı almak. Kelle koltukta madende çalıştık. Sonuç alıncaya kadar buradan gitmeyeceğiz” diyor.

‘Mücadele etmeye devam edeceğiz’

6 yıl çalıştıktan sonra 2013 yılında işine son verilen Kadir Yabancı ise tek taleplerinin ‘adalet’ olduğunu vurguluyor.

Emekli olabilmek için inşaatlarda çalıştığını söyleyen Yabancı, “Uyar Maden, işçilerin hakkını yiyor. Fakat devlet şirkete başka yerlerde saha veriyor. En ufak bir borcumuzda bize haciz geliyor. Fakat devlet neden bu patronun malına el koymuyor? Burada mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde tepkisini dile getiriyor.

‘Geri adım atmak yok’

2007 yılında dinamit patlaması sonucu bacaklarından yaranan ve yürüyemeyecek duruma gelen İdris Sarıkaya da kendisinin de hukuki mücadeleyi kazandığına işaret ederek, hakkını alamadığını vurguluyor.

İki çocuğu olduğunu ve geçim sıkıntısı çektiğini dile getiren Sarıkaya, şunları söylüyor:

Mağduriyetimiz devam ediyor. Defalarca söz vererek kandırdılar. Kaldığımız yerin arkasında 301 madencinin kaldığı şehitlik var. Bizi bu hale sokarak, yüzde 50 öldürdüler. Paramız hesabımıza yatmayana kadar dönmeyeceğiz. Geri adım atmak yok. Herkesten bizi desteklemesini bekliyoruz. Burada adaletsizlik var.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
AYM üyesine linç: Paylaşımı kaldırmak zorunda kaldı
Sonraki Haber
Isparta'da Gamze Esgicioğlu'nu öldüren Hasan Bölüm tutuklandı