Ana SayfaCezaevleri35 kiloya düşen hasta tutuklu tahliye edilmiyor

35 kiloya düşen hasta tutuklu tahliye edilmiyor

HABER MERKEZİ – Fenalaşması üzerine hastaneye kaldırılan hasta tutuklu Bedri Çakmak, 35 kiloya düşmesi ve “cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmiyor.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) son verilerine göre cezaevlerinde 591’i ağır olmak üzere bin 564 hasta mahpus bulunuyor.

Onlardan biri de 46 yaşındaki Bedri Çakmak. Mide kanseri, kemik erimesi ve damar tıkanıklığı gibi hastalıklarına rağmen 11 yıldır tutuklu bulunuyor.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Çakmak’ın, kaldığı koğuşta fenalaşması üzerine Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre 35 kiloya düşen hasta tutuklu Çakmak, kaldırıldığı hastanede “Cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmedi.

Bedri Çakmak’ın oğlu Osman Çakmak, hastanenin raporu üzerine avukatları aracılığıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ve cezaevine tahliye talepli başvuruda bulunduklarını ancak babasının tahliye edilmediğini söyledi.

Osman Çakmak, babasının sağlık durumuyla ilgili ise şu açıklamayı yaptı:

Babam mide kanseri, 35 kiloya düştü. Şu aşamada yemek de yiyemiyor. Yemek yiyebilmesi için ameliyat gerekiyor. Ancak aşırı kilo kaybından doktorlar ameliyatı riskli görüyor. Annem onun sağlık durumu ile ilgili gelişmeleri günde sadece bir kez bizi arayarak aktarabiliyor. Hastanede cezaevinde kalamayacağına dair rapor hazırlandı. Sonuçları Cuma günü açıklanan raporda, babamın hastanede kalamayacağı belirtiliyor. Ancak babam ona rağmen tahliye edilmedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Darth Vader'a hayat veren David Prowse yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Kürtçenin Hewramî ve Kelhurî lehçelerinde kurs