Ana SayfaGüncelAKP’li eski milletvekiline “örgüt propagandası” soruşturması

AKP’li eski milletvekiline “örgüt propagandası” soruşturması

HABER MERKEZİ – Eski AKP milletvekili Galip Ensarioğlu hakkında, 2015 yılında katıldığı bir taziye gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, eski AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu hakkında, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Ensarioğlu’nun “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırıldığı öğrenildi.

DW Türkçe’den Felat Bozarslan’ın haberine göre dün Diyarbakır Adliyesi’ne giden Ensarioğlu, soruşturmayı yürüten savcıya hakkındaki iddialarla ilgili ifade verdi.

Ensarioğlu’na, Şengal’de IŞİD ile savaşırken hayatını kaybeden bir YPG üyesinin 2015 yılında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde düzenlenen taziyesine katılıp katılmadığı ve ne amaçla katıldığı soruldu.

Halen AKP üyesi olan Ensarioğlu, ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı.

Soruşturma ile ilgili DW Türkçe’nin sorularını cevaplayan Ensarioğlu, 2015 yılında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde düzenlenen bir taziyeye katıldığını söyledi.

Bir arkadaşının oğlunun 2015 yılında IŞİD ile çatışmada hayatını kaybettiğini ifade eden Ensarioğlu, o taziyeye katılıp attığı tweet’in sosyal medyada konu olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi:

Örgüt mensubunun cenazesine giden siyasetçi söz konusu olunca sosyal medyada sürekli konu oldu. Bu durumu CİMER’e (Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) de yazmışlar. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu konuda bir açıklaması vardı. Ona verdiğim cevap da sosyal medyada çok konu edilmişti. Savcılık bu konuda bir soruşturma açmış.

Sorgu sırasında kendisine, “Terörist cenazesine gittiniz mi, gitmediniz mi?” sorusunun sorulduğunu da söyleyen Ensarioğlu, şöyle konuştu:

Gittiğimi söyledim. Cenazeye gitmek, o örgütü veya o eylemi meşru gördüğün anlamına gelir. Ama ben cenazeye değil taziyeye gittim. Taziyede aileye başsağlığına gidilir, ailenin acısı paylaşılır. Örfümüzde, geleneklerimizde bu vardır. Her ne sebeple ölürse ölsün, geleneklerimize göre ailesine başsağlığına gidilir. Taziyeye gitmek örfümüzün gereğidir. Cenazeye katılmak ise o eylemi, o örgütü olumlamak anlamına gelir.

Ben hiçbir cenazeye katılmadım, ancak taziyelere de belirttiğim sebeplerle gittim. Ben taziyelere gittiğimde 2015 yılıydı, PYD, Türkiye Cumhuriyeti tarafından terör örgütü ilan edilmemişti. O zaman 2 bin 700 PYD yaralısının Urfa, Antep, Ankara’daki hastanelerde tedavi edildiği dönemdi. 3 bin 500 ton gıdanın Kobani’ye gönderildiği, peşmergelerin ağır silahlarla Kobani’ye gittiği dönemdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Werner Herzog’a göre izlenmesi gereken beş belgesel
Sonraki Haber
Cinsel saldırı faili Bilgili'ye 'yanlış tedavi'den meslekten uzaklaştırma cezası verilmiş