Ana SayfaEkonomiAlbayrak’ın istifasına ilişkin hükümetten ilk açıklama

Albayrak’ın istifasına ilişkin hükümetten ilk açıklama

HABER MERKEZİ – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa kararıyla ilgili hükümetten ilk açıklama 24 saat sonra geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanlığı makamının takdirindedir” dedi.

Berat Albayrak’ın, Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal’ın getirilmesinin hemen ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettiğini duyurmasına ilişkin hükümetten ilk açıklama geldi.

Açıklamayı yapan isim AKP Sözcüsü Ömer Çelik oldu.

Hükümetin ilk açıklaması, Albayrak’ın istifasını Instagram hesabından duyurmasından bir gün sonra geldi.

Erdoğan başkanlığında toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu’nun ardından kameraların karşısına geçen Çelik, Albayrak’ın istifasına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmeme Cumhurbaşkanlığı makamının takdirindedir. Cumhurbaşkanımız kendi takdirini kamuoyu ile paylaşacaktır. Konu MYK konusu değil, Cumhurbaşkanlığı kabinesinin konusudur.

Ekonomi yönetiminde değişim ve Albayrak’ın istifa kararı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta sonu Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevinden almıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Uysal’ın yerine ise Naci Ağbal atanmıştı.

Son 16 ay içinde görevden alınan ikinci Merkez Bankası başkanı olan Uysal’ın görevden alınması ile ilgili Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, bu adımın “döviz kurundaki hızlı artış” ile ilgili olduğunu söylemişti.

Eski Maliye Bakanı Ağbal, halihazırda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görev yapıyordu. Ağbal’ın bu göreve atanmasıyla Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine ise İbrahim Şenel atanmıştı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliğine, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi getirilmişti.

Recep Tayyip Erdoğan ile Berat Albayrak

Bu gelişmelerden bir gün sonra ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sağlık sebepleri nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Instagram hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamayla istifasını duyuran Albayrak, şu ifadeleri kullanmıştı:

Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle devam etmeme kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım.

Berat Albayrak, 2018’in Temmuz ayında başkanlık sisteminin ilk kabinesi kurulduğunda Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmıştı.

  Merkez Bankası'nın yeni başkanından ilk açıklama
  Bakan Albayrak istifa ettiğini açıkladı
  Babacan: Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi dün gece iflasını açıkladı
  HDP'den Erdoğan'a istifa çağrısı: Tek yol derhal seçim
  Kılıçdaroğlu: Devlet kriziyle karşı karşıyayızÖnceki Haber
Kılıçdaroğlu: Devlet kriziyle karşı karşıyayız
Sonraki Haber
HDP Osmaniye il eşbaşkanlarına tutuklama