Ana SayfaToplumsal CinsiyetAnkara Kadın Platformu: Nevin’in cesaretiyle 25 Kasım’da sokaklardayız

Ankara Kadın Platformu: Nevin’in cesaretiyle 25 Kasım’da sokaklardayız

HABER MERKEZİ – Ankara Kadın Platformu, tüm kadınları 25 Kasım’da Çankaya Belediyesi önünde gerçekleştirecekleri eyleme çağırdı. Kadınlar tarafından yapılan açıklamada, “Nevin’in cesaretiyle, Flormar işçisi kadın direnişçilerin kararlılığıyla, tüm Dünya’ya yayılan Las Tesis’in coşkusuyla özgürlük mücadelemizi büyütmek için 25 Kasım’da sokaklardayız” denildi.

Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla gerçekleştirecekleri eyleme ilişkin Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nda (SES) basın toplantısı düzenledi.

Platform adına konuşan Fatma Kılıçarslan sözlerine, Dominik Cumhuriyeti’nde katledilen Mirabel kardeşleri hatırlatarak başladı.

Diktatörlüğe karşı direnen ve katledilen Mirabel Kardeşler, ölümlerinin 60’ıncı yılında bıraktıkları mirasla tüm dünya kadınlarının mücadelesine ilham olmaya devam ediyor. Yaşadığımız coğrafyada tarih boyunca etrafımızı kuşatan erkek şiddeti şu anda AKP iktidarının kadın düşmanı politikalarıyla artarak devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından Rojava’ya, Arjantin’den İran’a, Hindistan’dan Polonya’ya kadınlar; emekleri, bedenleri ve yaşamları için mücadele ediyor.

Kılıçarslan, son bir hafta içerisinde 12 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü belirterek, erkek egemen devletin, tüm yapılarını, katletmek ve katilleri korumak için seferber ettiğini dile getirdi.

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmaması sonucunda kadınların erkek şiddetiyle katledildiğini ifade eden Kılıçarslan, devlet koruması altındaki faillerin cezasız kalmaması için mücadelelerini sokaklarda büyüttüklerini kaydetti.

Pandemiyle birlikte toplumsal cinsiyet temelli eşitsizlik ve aile içi şiddetin arttığını, görünürlüğünün ise azaldığını belirten Kılıçarslan, şunları söyledi:

İşten çıkarmalar başlayınca, işten ilk çıkarılanlar yine kadınlar oluyor. Kadınlarla erkekler arasındaki gelir eşitsizliği büyüyor. Ekonomik krizin yükünün biz kadınlara yüklenmesine izin vermeyeceğiz. Mülteci kadınlar göç yolunda yaşadıkları taciz, tecavüzler yetmezmiş gibi bir de geldikleri yerlerde ırkçılıkla karşı karşıya kalıyor. Geri gönderme merkezlerinin insanlık dışı koşullarında tutulan kadınlar, merkezlerde bulunan görevlilerin taciz ve tecavüzlerine maruz kalıyor.

Kılıçarslan, emperyalist güçler tarafından tüm dünyaya yayılmaya çalışılan paylaşım savaşının Ortadoğu’da giderek derinleştiğini ifade etti ve ekledi:

Yaratılan savaş politikalarına karşı kadınların barış mücadeleleri de büyüyor. İçerde ve dışarıda savaş naraları atan iktidar, Kürt halkına karşı uyguladığı özel savaş politikalarıyla taciz, tecavüz ve çocuk istismarının Kürdistan’da devlet eliyle yapıldığını gösteriyor. Kürt kadınlarının iradesi eş başkanlık sistemi, saldırılarla teslim alınmaya çalışılıyor. Türkiye ve Kürdistan’da erkek egemen devlete karşı özgürlük mücadelesi veren kadınlar katlediliyor ve savaş devlet tarafından kadın bedenleri parçalanarak, işkence edilerek, sokak ortasında sergilenerek sürdürülüyor.

“Mücadelemizden bir adım dahi geri adım atmıyor, her geçen gün mücadelemizi büyütüyoruz” diyen Kılıçarslan, sözlerini şöyle noktaladı:

Katledilen kadınların isyanıyla daha çok sokakta olmaya devam ediyoruz. Sokaklarında güvende gezdiğimiz kentleri mücadelemizle yaratacağız. Kadınların hayatlarını; dinle, adetle, gelenekle kuşatan şiddeti meşrulaştıran bütün tarikatlara, kişilere karşı isyandayız. Nevin’in cesaretiyle, Flormar işçisi kadın direnişçilerin kararlılığıyla, tüm Dünya’ya yayılan Las Tesis’in coşkusuyla özgürlük mücadelemizi büyütmek için 25 Kasım’da sokaklardayız. Kendimizi, birbirimizi, yaşam alanlarımızı savunmak için 25 Kasım’da saat 18.00’de kadınlarla hep birlikte Çankaya Belediyesi önünde buluşuyoruz. Bütün Ankaralı kadınları sesimize ses katmaya çağırıyoruz.
Önceki Haber
Diyarbakır'da kitlesel açıklama: İç çatışmaya karşı tutum alıyoruz
Sonraki Haber
Erdoğan: Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmemeliyiz