Ana SayfaDünyaArap basını: Sırtını Türkiye’ye dayayanların umutları kırıldı

Arap basını: Sırtını Türkiye’ye dayayanların umutları kırıldı

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktalarından çekilmesinin sırtını TSK’ye dayayanların umutlarını kırdığını yazan Şarkul Avsat gazetesi, Ankara ile Moskova arasında gizli bir anlaşma olabileceğine işaret etti. Analizde, bu anlaşmayla birlikte Suriye’nin kuzeyinin bir kez daha bölgesel ve uluslararası güçler arasında pazarlık konusu haline geldiği kaydedildi.

İdlib’de eski ismi Özgür Suriye Ordusu olan Suriye Milli Ordusu (SMO) ile Şam rejimi arasında kurduğu gözlem noktalarından bir bir çekilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hama’nın kuzeyindeki iki aktif noktadan da çekilmesi Arap basınının gündeminde.

Bu hamlenin sırtını Türkiye’ye dayayanların umutlarını kırdığını yazan Londra merkezli Arapça yayın yapan Şarkul Avsat gazetesi, “Ankara, Suriye’de siyasi çözüme ulaşılıncaya kadar Suriye’de kalacaklarını söylüyordu. Ancak Türk güçlerinin önce Morik sonra da Şer Mixare noktalarından çekilmesi, Türk devletinin Hama kırsalından çekilmesinin Suriye ordusunun çıkarına olabileceği sorusunu gündeme getirdi” dedi.

‘Rusya ile gizli anlaşmanın sonucu olabilir’

Gazetedeki haberde şu ifadelere yer verildi:

Türk devletinin Hama kırsalından çekilmesi, İdlib kırsalında özellikle Şam hükümet güçlerinin Türk devletine bağlı gruplardan temizleyip kendi kontrollerine almak istedikleri Zaviye Dağı’nda askeri sevkiyat gerçekleştirmeleri ile eş zamanlı yapıldı. Türk devletine ait noktaların diğer bölgelere yayılması ve Morik, Şer Mixar noktalarından çıkarılan teçhizatların hala Suriye’de bulunması, Türkiye’nin Suriye’deki varlığına devam edeceği anlamına geliyor.

Türkiye’nin çekilmesi Rusya ile gizli anlaşmalarının sonucu olarak değerlendiriliyor. Rusya, Şam hükümet güçlerini Suriye’nin kuzeyinde egemen kılmak istiyor. Suriye’nin diğer bölgelerinde ise Türkiye ile anlaşmalarına göre hareket etmek istiyor.

İngiliz web sitesi Middle East Eye’a göre, Türkiye’nin kontrol noktalarından çekilmesi, Rusya’nın yakın zamanda abluka altındaki Türk kontrol noktalarından yardım teslimatlarını kestikten sonra Ankara’nın askeri kontrol noktalarından bazılarını terk ettiğini gösteriyor.

Ayrıca Türk ordusunun, Şam hükümet güçlerinin İdlib’e yönelik askeri operasyonda abluka altına aldığı 4 gözlem noktası ve iki askeri noktasından çekildiği belirtildi

Gözlemcilerin, Türk devletinin Hama kırsalından çekilmesinin Türkiye’nin diğer bölgelerde kazanım elde etmesi için Rusya ile yaptığı anlaşmaların bir parçası olarak gördüğü, bununla birlikte Suriye’nin kuzeyinin bir kez daha bölgesel ve uluslararası güçler arasında pazarlık konusu haline geldiği kaydedildi.

‘Serrac’ın Ankara’ya belirsiz ziyareti’

Yine Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayiz Es Serrac’ın Ankara’ya habersiz ziyaretinin şüpheler uyandırdığını yazan Şarkul Avsat gazetesi, “Türk İstihbarat Şefi ile görüşmesi ardından istifasını geri çekti ve istifasını Hakan Fidan ile gizli bir görüşmeye bağlayan haberler karşısında sessiz kaldı. Bölgedeki medya kuruluşları dün Serrac’ın İstanbul’daki yönetimini ve bilinçli bir şekilde nerede olduğunu gizlemesini eleştirdi” ifadelerini kullandı.
Önceki Haber
Servet Turgut ve Osman Şiban 100’den fazla asker tarafından linç edilmiş
Sonraki Haber
Fatma Mavi’yi patlama değil erkek öldürmüş