Ana SayfaGüncelAYM’nin Berberoğlu kararını tanımayan hakimler hakkında suç duyurusu

AYM’nin Berberoğlu kararını tanımayan hakimler hakkında suç duyurusu

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu ile ilgili ‘hak ihlali’ kararını uygulamadıkları gerekçesiyle İstanbul 14. ve 15. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunuldu.

CHP’li Enis Berberoğlu’nun avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararlarını uygulamayan İstanbul 14. ve 15. Ağır Ceza Mahkemesi heyetleri için Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet dilekçesi verdi.

Berberoğlu’nun avukatları şikayet dilekçesinde heyetteki hakimlerin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bireysel başvuru kararını tanımamak ve gereğini yerine getirmemek suretiyle görevlerini kötüye kullandıkları öne sürdü.

Dilekçede avukatlar, hakimler hakkında “mevzuatta kendilerine tanınmayan bir yetkiyi kullanmak suretiyle görevi kötüye kullanmak, şikayetçinin mahkemeye erişim hakkını ve bu bağlamda adil yargılanma hakkını engellemek, şikayetçi hakkında siyasi hakların kullanılmasını engellemek, şikayetçi hakkında hürriyetten yoksun kılmak” suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Ne olmuştu?

CHP’li Enis Berberoğlu, durdurulan “MİT TIR’larının” görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla milletvekilliği sürerken yargılandığı davada, “siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018’de Berberoğlu’nun hapis cezasını onamış, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti.

Bu karar üzerine tahliye edilen Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2020’de okunmuş ve CHP’li Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştü.

Ertesi gün gözaltına alınan Berberoğlu, yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aynı gün Corona virüsü tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden salıverilmişti.

Berberoğlu’nun, bireysel başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmederek ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararı yerel mahkemeye göndermişti.

Yeniden yargılamayı görüşen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayarak yeniden yargılamaya yer olmadığına hükmetmişti.

Berberoğlu’nun avukatlarının 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvurusu da ‘karar verilmesine yer olmadığı’ hükmüyle itirazı reddedilmişti.

Söz konusu AYM kararının iki mahkeme tarafından uygulanmaması üzerine Berberoğlu’nun avukatları 26 Ekim’de ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’, ‘hak arama hürriyeti’, ‘siyasi faaliyette bulunma ve halk oylamasına katılma’ ve ‘mahkemeye erişim’ haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye yeniden başvuruda bulunmuştu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Rosa Kadın Derneği üyesi Barış’a 6 yıl 3 ay hapis cezası
Sonraki Haber
RSF: 2020’de dünya genelinde 31 gazeteci öldürüldü