Ana SayfaGüncelBadiou’nun “Petrograd’dan Şanghay’a” kitabı ilk kez Türkçede

Badiou’nun “Petrograd’dan Şanghay’a” kitabı ilk kez Türkçede

HABER MERKEZİ – Alain Badiou’nun “Petrograd’dan Şanghay’a” kitabı Murat Erşen’in çevirisiyle ilk kez Türkçe olarak okurla buluştu.

Fransız radikal solunun en önemli düşünürlerinden birisi kabul edilen Alain Badiou’nun, Petrograd’dan Şanghay’a: 20.Yüzyılın İki Devrimi kitabı ilk kez Türkçeye çevrildi.

Kitap, Murat Erşen çevirisiyle VakıfBank Kültür Yayınları tarafından yayımlandı.

Badiou, kitabında Rus ve Çin devrimlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirip, kitlesel hareketlerin gelişimini anlatıyor.

Tanıtım metninde kitabın içeriği özetle şöyle aktarılıyor:

Kitapta, iki devrim öncesi ve sonrası ülkelerin sosyo-siyasal yapısını analiz eden Badiou, tarihi olayları detaylarıyla aktarıyor; küresel kapitalizmin yaptırımları ve yaşananların kırılma noktalarını açıklıyor. Savaşlar, iç karışıklıklar ve ters yüz olan anları yorumlayan Badiou, tarihsel bir olayın ölümünün, insanlığın neredeyse tamamının onu unuttuğu vakit vuku bulduğunu söylüyor. Badiou, “Olay bir insan kitlesinin hayatını aydınlatmak ve ona yön vermek yerine, artık sadece özel bir alana yoğunlaşan tarih ders kitaplarında yer aldığı, hatta onlarda bile yer bulamadığı zaman ölmüş demektir” diyor. Badiou’ya göre ölü olay arşivlerin tozuna gömülüyor, bu da asıl sorunun merkezini oluşturuyor. Badiou, devrimin düşünsel boyutundan ve verilen emeğinden arındırılarak eğlence ve coşku uğruna kullanılmasına şiddetle karşı çıktığını açıkça ifade ediyor.

Devrim neden can çekişiyor?

Badiou, 1917 Ekim Devrimi’nin öldüğünü veya can çekiştiğini dile getiriyor. Badiou, sözlerine şöyle devam ediyor: “Neredeyse her yerde yapılan bu yüzüncü yıl kutlaması, tıpkı daha önce Fransız Devrimi’nin iki yüzüncü yıl dönümünde olduğu gibi, bu devrimin esasını oluşturan ve Avrupa’dan Latin Amerika’ya, Yunanistan’dan Çin’e, Güney Afrika’dan Endonezya’ya en azından 60 yıldır milyonlarca insana coşku veren tarafının üzerini örtüp onu ıskalayacaktır. Yine aynı dönem boyunca, bir avuç gerçek efendimizi, sermaye sahiplerinden oluşan oligarşiyi dünyanın her yerinde dehşete sürüklemiş ve önemli geri adımlar atmaya zorlamış olan nedeni de gizleyecek… Doğrusu, devrimci bir olayın insanların hafızasında ölmesini mümkün kılmak için, onun gerçekliğini değiştirmek, onu kanlı ve uğursuz bir masala dönüştürmek gerekir. Bir devrim ilmi bir iftira ile öldürülür.” Badiou Fransız Devrimi’nin de başına aynısının geldiğini ifade ederek tarihi örnekler veriyor.
Önceki Haber
Erdoğan: Yeni reform ve atılımlar için hazırlıklar yapıyoruz
Sonraki Haber
Kılıçdaroğlu: Bir siyasi partinin yeraltı dünyasını savunması tarihimizde ilk