Ana SayfaDünyaBolivya’da insandan insana bulaşan yeni bir virüs bulundu

Bolivya’da insandan insana bulaşan yeni bir virüs bulundu

HABER MERKEZİ – Bolivya’da geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden üç kişinin, nadir görülen bir virüs yüzünden öldüğü tespit edildi. Bilim insanları, ilk ortaya çıktığı yere atfen ‘Chapare virüsü’ olarak anılan virüsün insandan insana bulaştığını açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altında alan ve 1 milyon 300 bini aşkın kişinin ölümüne neden olan Corona virüsü pandemisinin önüne geçilmeye çalışılırken, Bolivya’da insandan insana bulaşabilen yeni bir virüs türü tespit edildi.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre Latin Amerika ülkesi Bolivya’da, insandan insana bulaşan nadir bir virüsün yeniden ortaya çıktığı belirlendi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) Bolivya’da yaptığı araştırmada, Ebola gibi kanamalı ateşe yol açan virüsün 2019’da en az üç kişinin ölümüne yol açtığı saptandı.

En son 2004’te görülmüştü

Habere göre, iki hasta virüsü geçtiğimiz yıl Bolivya’nın başkenti La Paz’da üç sağlık çalışanına bulaştırdı. Hastalardan biri ve iki sağlık çalışanı öldü.

İlk ortaya çıktığı yere atfen ‘Chapare virüsü’ olarak anılan virüs 2004 yılında, ülkenin Chapare bölgesinde küçük çaplı bir salgına yol açmıştı. Bu, söz konusu virüsün yol açtığı tespit edilen ve kayıtlara geçen tek salgındı.

Ancak virüsün geçtiğimiz yıl yeniden ortaya çıktığı tespit edildi.

CDC’den Maria Morales-Betoulle, bu kişilerde bulunan virüsü izole edip incelediklerini belirterek, “Daha yaygın bir hastalık bulacağımızı sanıyorduk ama dizilim verileri Chapare virüsüne işaret ediyordu. Gerçekten çok şaşırdık” dedi.

Araştırmacılardan Caitlin Cossaboom da Bolivya’daki üç sağlık görevlisinin virüsü enfekte olan hastalardan kaptığını teyit ettiklerini belirterek, insandan insana bulaş uyarısı yaptı.

Cossaboom, “Vücut sıvılarının potansiyel olarak virüsü taşıdığına inanıyoruz” diye konuştu.

Belirtileri neler?

Cossaboom, virüsün Dang humması ile benzerliği nedeniyle halk arasında birkaç yıldır tespit edilemeden dolaşmış olabileceğini de söyledi.

Bu virüsün fareler tarafından taşındığına ve insanlara da farelerden geçtiğine inanılıyor. Virüs ateş, karın ağrısı, kusma, diş etlerinde kanama, ciltte kaşıntı ve gözlerde ağrıya yol açıyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Urfa'da çocuğa şiddet uygulayan işyeri sahibi erkek tutuklandı
Sonraki Haber
Bahçeli: Muhteşem bir kalkışın yaşanacağını düşünüyorum