Ana SayfaGüncelBülent Arınç istifa etti

Bülent Arınç istifa etti

HABER MERKEZİ – Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş çıkışıyla gündeme oturan Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden ayrıldığını duyurdu.

Eski TBMM Başkanı, AKP’li Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden ayrıldığını açıkladı.

Twitter üzerinden yazılı açıklamasını paylaşan Arınç, “Kurul üyeliği görevimden ayrılma talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim ve kendileri de bunu uygun gördüler. Karşılıklı iyi niyet ve temennileriyle helalleştik ve görevimden ayrıldım” ifadelerini kullandı.

Arınç açıklamasında, “Konuşmamın şahıslar üzerinden farklı zeminlere kaydırılması sebebiyle reform çalışmalarını engelleyeceğini dair kaygılandığımdan YİK üyeliği görevinden ayrılmaya karar verdim” diye de belirtti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan da konuyla ilgili bir açıklama yapılarak, “Sayın Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden ayrılmayı talep etmiş, sayın Arınç’ın talebi Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Ne olmuştu?

AKP’li Bülent Arınç, 4 yıldır Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 3 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunu, katıldığı bir canlı yayında eleştirmişti.

Yaptığı açıklamalarla gündeme oturan Arınç, “Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” şeklinde konuşmuştu.

Arınç’ın çıkışına ilişkin yorum yapan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geçmişte birlikte çalışmış olsak bile hiç kimsenin şahsi ifadeleri Cumhurbaşkanı ile hükümetimizle, partimizle ilişkili hale getirilemez” demişti.

Erdoğan ayrıca, Arınç’ın ismini vermeden “Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz” diyerek eleştirmişti.

  Erdoğan'dan Arınç'ın çıkışı ile ilgili yorum
  Arınç'tan 'Demirtaş ve Kavala' çıkışı, Gökçek ve Metiner'den tepki
  Arınç'tan Erdoğan'a: Çok ağır konuştu, beni rencide etti

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Suriyeli kadına günlerce işkence eden İlyas Arık'a 34 yıla kadar hapis istemi
Sonraki Haber
Ankara'ya yürümek isteyen işçilere polis müdahalesi: 99 gözaltı