Ana SayfaGüncel‘Çocuk hakları ihlallerinin sorumlusu Türkiye Devleti’dir’

‘Çocuk hakları ihlallerinin sorumlusu Türkiye Devleti’dir’

HABER MERKEZİ – Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle açıklama yapan İHD, pandemi döneminde çocuklara yönelik hak ihlallerinin daha da arttığını belirtti. Açıklamada, “Bütün bu yaşanan çocuk hakları ihlallerinin sorumlusu pandemi değil, bütüncül bir çocuk koruma politikası olmayan, imzacı olduğu uluslararası sözleşmelerdeki yükümlülüklerini yerine getirmeyen Türkiye Devleti’dir” denildi.

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1989’da kabul edilen bugünün 31. yılında, tüm uluslararası sözleşme ve çalışmalara rağmen Türkiye hala sınıfta kalmış durumda.

Bu vesileyle açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Çocuk Hakları Komisyonu, “Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci, çocukların da yaşam rutinlerini olumsuz yönde etkiledi” ifadelerini kullandı.

Uzaktan eğitimin, eğitim sistemindeki sorunları daha görünür kıldığına dikkat çekilen açıklamada, “EBA üzerinden yürütülen canlı derslere katılım, bütün bu imkânsızlıklardan dolayı yüzde 15-20 dolaylarında kaldı. Anayasal bir hak olan eğitim hakkı kullanılamaz hale geldi” denildi.

Komisyon, pandemi döneminde mevsimlik tarım işçisi çocukların çalıştırılmaya devam edildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

Çocukların eğitim hakkından yararlanmalarını sağlamakla yükümlü olan Milli Eğitim Bakanı tarlada çalışan işçi çocuklarla fotoğraf çektirip sosyal medya hesabında paylaşmakla yetinirken, Urfa’da 15 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Ayşe Daş, işçileri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu hayatını kaybetti. Kovid-19 salgını önlemleri dahilinde çıkarılan İnfaz Yasası, hapishanelerdeki çocukları doğrudan kapsamadı. Ceza indirimleriyle bırakılan çocuklara dair de aydınlatıcı bir açıklama yapılmadı. Çocuk hapishanelerinden çocuklar ile ilgili yeterli bilgi alınamadı. Halen hapishanelerde kaç çocuğun tutulduğu bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıyor.

İhlallere karşı talepler

Açıklamada, “Bütün bu yaşanan çocuk hakları ihlallerinin sorumlusu pandemi değil, bütüncül bir çocuk koruma politikası olmayan, imzacı olduğu uluslararası sözleşmelerdeki yükümlülüklerini yerine getirmeyen Türkiye Devleti’dir” denildi ve konuya dair talepler şöyle sıralandı:

  • Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin 28 ve 29. maddeleri gereğince eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için gerekli her türlü alt yapının her bir çocuk için oluşturulmasını,
  • Şiddete maruz bırakılan çocukların kolay erişebilecekleri destek ağlarının yaygınlaştırılmasını,
  • Hapishanelerde kaç çocuk olduğunun açıklanmasını ve hapishanelerde bulunan çocukların derhal serbest bırakılmasını,
  • Çalışan çocukların eğitim ve sağlığa ücretsiz erişimlerinin sağlanmasını,
  • Çocuk istismarına evlilik yoluyla cezasızlık getiren yasa tasarısının yeniden gündeme alınmayacak biçimde iptal edildiğinin açıklanmasını,
  • Medeni Kanun’da aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşının, koşulsuz şartsız olarak 18 yaş üzerine çekilmesini,
  • Çocuklara karşı işlenen suçlarda çocukların yüksek yararının gözetilerek cezasızlık kültürünün ortadan kaldırılmasını,
  • Sözleşmenin 17, 29 ve 30. maddelerindeki çekinceleri kaldırarak çocuklara ana dilinde eğitim hakkının tanınmasını,
  • Çocuk hakları örgütleri ile iş birliği yaparak, uygulanabilir bütüncül bir çocuk koruma politikası oluşturulmasını acilen talep ediyoruz.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
DTK soruşturması: Dört ilde 70'i aşkın kişiye gözaltı
Sonraki Haber
Erdoğan: Yeni reform ve atılımlar için hazırlıklar yapıyoruz