Ana SayfaDünyaErmenistan’da Rusya helikopteri düşürüldü, Azerbaycan ‘özür’ diledi

Ermenistan’da Rusya helikopteri düşürüldü, Azerbaycan ‘özür’ diledi

HABER MERKEZİ – Rusya, orduya ait bir helikopterin Nahcivan Özerk Cumhuriyeti sınırının yakınındaki Ermenistan yerleşimi Yerash’ın hava sahasında düşürüldüğünü, helikopterdeki iki kişinin öldüğünü bir kişinin de yaralandığı duyurdu. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, helikopterin Azerbaycan ordu birlikleri tarafından ‘yanlışlıkla” düşürüldüğünü belirterek, ‘özür’ diledi ve tazminat ödemeye hazır olduklarını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ermenistan’da Yerash yerleşim yerinin yakınlarında Rusya ordusuna ait Mi-24 helikopterinin düşürüldüğünü, helikopterde bulunan iki kişinin öldüğünü, bir kişinin yaralandığını açıkladı.

Sputnik’in haberine göre, bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

9 Kasım tarihinde Moskova saatiyle yaklaşık 17.30’da Nahcivan Özerk Cumhuriyeti sınırının yakınındaki Ermeni yerleşimi Yerash’ın hava sahasında, 102. Rus askeri üssünün konvoyuna Ermenistan Cumhuriyeti topraklarından geçerken refakat eden Rus Mi-24 helikopteri karadan MANPADS tipi taşınabilir hava savunma sisteminden ateşe tutuldu.

Füzenin isabet etmesi sonucunda helikopter kontrolü kaybetti ve Ermenistan topraklarında dağlık araziye düştü.

Açıklamada helikopterin düşmesi sonucu mürettebattan iki kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin yaralandığı belirtilerek, Rusya’nın 102. Askeri Üssü komuta merkezinin, helikoptere ateş edenlerin kimliğini tespit etmek için soruşturma başlattığı ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, olayla ilgili yaptığı açıklamada helikopterin çatışma bölgesinin dışında düşürüldüğünü bildirdi.

Konaşenkov, “Rus Mi-24 helikopteri, Ermenistan Cumhuriyeti topraklarının üzerindeki hava sahasında, çatışma bölgesinin dışında düşürüldü” dedi.

Azerbaycan: Yanlışlıkla oldu, özür dileriz

Bu arada konuyla ilgili Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın Rusya Savunma Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre, 9 Kasım 2018 tarihinde saat 18.30’da, Ermenistan-Azerbaycan devlet sınırının Nahçıvan bölgesinde, Rusya Federasyonu’na ait bir Mi-24 savaş helikopteri vuruldu” ifadesine yer verildi.

Tamamen yanlışlıktan kaynaklanan ve Rusya’yı hedef almayan bu trajik olay bağlamında, Azerbaycan’ın Rusya’dan özür dilediği belirtilen açıklamada, “Azerbaycan tarafı, ölen mürettebatın ailelerine en içten başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyor” ifadesini kullanıldı ve eklendi: “Azerbaycan tarafı, tazminat ödemeye hazır olduğunu açıkladı.”
Önceki Haber
Devrimci Parti: Eski PM üyemiz Gündüz polislerce kaçırıldı
Sonraki Haber
Cumhurbaşkanlığı: Albayrak’ın görevden af talebi kabul edildi