Ana SayfaEkolojiİzmir’de ‘karanlık tablo’: Barajlarda su seviyesi düştü, kuraklık kapıda

İzmir’de ‘karanlık tablo’: Barajlarda su seviyesi düştü, kuraklık kapıda

HABER MERKEZİ – İzmir’deki barajların su seviyelerinde geçen yıla göre ciddi bir düşüş yaşanıyor. Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı “yakın zamanda kaliteli suya yeterli miktarda erişme noktasında sıkıntılar yaşanabilir” derken, Büyükşehir Belediye Başkanı “İzmir kuraklığa gidiyor” uyarısında bulundu.

İzmir’e su sağlayan barajlar alarm veriyor.

Kentte 2019 yılının Kasım ayında metrekareye 92 kilogram yağış düşerken, bu yıl metrekareye 1,5 kilogram yağmur düştü. Bu nedenle barajlardaki su seviyelerinde de ciddi bir düşüş yaşandı.

Tahtalı Barajı’nı su seviyesi geçen yıl yüzde 65,29 iken, bu yıl yüzde 36,04’e düştü. Gördes Barajı’nın su seviyesi ise geçen yıl yüzde 9,2 iken, bu yıl yüzde 4,74’e kadar geriledi.

Ürkmez Barajı’nın da su seviyesi geçen yıl yüzde 52,38 iken bu yıl yüzde 29,61’e kadar düştü.

Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı’nın su seviyesi ise geçen yıl yüzde 49,34 iken bu yıl yüzde 13,36’ya indi.

Öyle ki Tahtalı Barajı’nın zeminindeki toprağın görülmeye başladığı ortaya çıktı.

DHA’ya konuşan Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay, “Özellikle yağış rejimindeki düzensizlikler, yüzeysel suların ve yer altı sularının yeteri kadar beslenmesini engellediği için su konusunda miktar ve kalite sorunu olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Barajlardaki doluluk oranları açısından karanlık bir tablonun olduğunu söyleyen Kınay, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kentlerimizde kaynaklarımızla ilgili sıkıntılar devam ediyor. Yaşamsal önemi olan su kaynaklarımızın miktarı, kalitesi ve su kaynaklarımıza yönelik çevresel tehditleri değerlendirdiğimizde bunların üzerine iklim değişikliği ya da yağış rejimi gibi etkenler de eklendiğinde karanlık bir tablo ile karşı karşıyayız.

Kendi kentimizle ilgili de İZSU’nun resmi açıklamaları var. Barajlardaki doluluk oranlarında kentin su yönetimine ilişkin değerlendirmelerinde vatandaşlara yönelik tasarruf çağrısı yapıldı ve su kısıtının olduğu belirtildi. İzmir’de de vatandaşların kullandığı suyun yüzde 60’ını yer altı kaynaklarından karşılıyoruz. Yüzde 40’lık bir oran yüzeysel sulardan karşılanıyor. Yüzeysel suların da büyük bir kısmı Tahtalı Havzası’ndan sağlanıyor. Yağış rejimindeki değişiklikler, havzalardaki su kalitesine yönelik riskler miktarın yanında kalite sorununa da beraberinde getiriyor.

İzmirlilere su tasarrufu konusunda çağrıda da bulunan Kınay, şöyle devam etti:

İzmir kentinde mevcut kaynaklarımızın dışında orta ve uzun vadede yeni alternatif kaynakların değerlendirilmesi gerekiyor. Vatandaşlar olarak bizlere düşen musluğumuzdan akan suyu doğru tüketmek, kontrollü kullanmak, alacağımız tedbirlerle gereksiz su kullanımının önüne geçmek. Biz bu çalışmaları yaparken ülkemizin tüm kentlerinde suyun planlanması korunması, doğru yönetilmesi, su kaynaklarının ve havzalarının korunmasına yönelik çalışmaların geliştirilmesi gerekiyor.

Soyer: İzmir kuraklığa gidiyor

Basın mensuplarıyla bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de kentteki su sorunuyla ilgili olarak açıklamada bulundu.

Kentin ciddi bir kuraklık sorununa doğru gittiğini belirten Soyer, şöyle konuştu:

Uykularım kaçıyor diyebileceğim kadar karanlık bir tablo var. Çok vahim gidiyoruz. Bu kaygı sadece kasım ayında yağmur yağmaması sebebiyle olmuyor. Çok ciddi bir şekilde İzmir kuraklığa gidiyor. Kiraz’da birkaç ay önce muhtarlarımızla toplantı yapmıştık. Orada bir muhtar arkadaşımız dedi ki; ’10 sene öncesine kadar 5-6 metreden su çekerdik. Şimdi 300 metreye iniyoruz su yok’ demişti. Bu çok vahim bir gösterge.

Kendi kendimizin ayağına sıktık. Biz son derece yanlış üretim süreçlerinin içine girmişiz. Hiç olmaması gereken ürün desenleriyle on yıllarıdır haşır neşir olmuşuz. Kendi kendimizi kurutmuşuz. Bir an önce bu bakış açısını değiştirmemiz lazım. Havza bazında çok daha sağlıklı üretim desenleri oluşturmamız ve ürün tercihinde bulunmamız lazım. Bunların miktarını ve pazarlama işlerini biliyor olmamız gerekli. Tarımda, sanayide ve evde suyun kullanımıyla ilgili bir farkındalık oluşturmamız gerekli. Şu anki süreçten son derece kaygılıyım.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Demirtaş'tan 'reform' yorumu
Sonraki Haber
Darth Vader'a hayat veren David Prowse yaşamını yitirdi