Ana SayfaGüncelKabineyi istifaya çağıran Sancar: Erken seçime gidelim

Kabineyi istifaya çağıran Sancar: Erken seçime gidelim

HABER MERKEZİ – Albayrak’ın istifasıyla rejimin çöküşünün ayyuka çıktığını vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kabinesiyle birlikte istifaya davet ederek, erken seçime gidilmesi çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Grup Toplantısı’nda konuştu.

Konuşmasına Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’a değinerek başlayan Sancar, “İki gündür canlı yayında bir çöküş hikayesini izlemekteyiz. Hazine ve Maliye Bakanı iki gün önce akşam saatlerinde sosyal medya hesaplarından bir istifa mesajı paylaştı. Bu da yeni sistemin yeni adetlerinden biri. Mesele bununla kalmadı. Birkaç saat bu mesajın gerçekten bakana ait olup olmadığı tartışıldı. Bu konuda bir belirsizlik bir kargaşa ortaya çıktı” dedi.

İktidar medyasının bu istifa karşısında afalladığına da işaret eden Sancar, “İşin ilginç yanı ana akım dedikleri iktidar medyası bu meseleyi hiç görmedi. Saatlerce alt yazı bile geçmedi. Muhtemelen bir talimat beklediler. Bu talimat gelmedi. Birkaç tane televizyon kanalı haberi verdi. Ama onlar yandaş kanallar değil, bütün baskılara rağmen özgür yayıncılık yapmak için ellerinden geleni yapan medya kuruluşlarıydı” diye ekledi.

‘Ortada rejimin çöküş gerçeği var’

İktidarda yönetememe krizinin yaşandığının altını çizen Sancar, şöyle devam etti:

Ortada bir ekonomik kriz olduğunu biliyoruz ve kimse bunu saklayacak durumda değil. Bu krizin sadece bir bakan, bir şahıs meselesi olmadığını da biliyoruz. Ortada çok daha derin bir sorun var. Ortada sistemin iflası, rejimin çöküşü gerçeği var. Neden sistemin çöküşü diyoruz. Geçmişe göz atalım ve hafızayı tazeleyelim. Bu iktidar toplumu hafızasızlaştırarak devamını sağlayabileceğini sanıyor ama hiçbir toplumun hafızasını bütünüyle yok edemezseniz.

Daha önce de bir konuşmamda söylemiştim Latin Amerika ülkelerinden çok değerli bir yazarın sözüydü. ‘Alacakaranlıkta tek bir kişi hakikati haykırmaya devam ederse mutlaka gerçekler ortaya çıkar.’ HDP bunu yapıyor. Her şart altında hakikati haykırmaya devam edeceğiz ve toplumun hafızasını köreltenlere inat hem hafızayı canlandıracağız hem de bunun üzerinde güçlü bir gelecek kuracağız.

Kurumların hepsi neredeyse tek adama bağlanmış durumda. Başka ne diyor, ‘Yargının prestiji artacak’ diyor. Başka zamanda olsa sorunlar bu kadar ağır olmasa buna espri deyip gülüp geçebiliriz ama gülüp geçebileceğimiz bir durum yok. Yargının ne durumda olduğunu her gün yeniden canlı olarak yaşıyoruz. Bu ülkeye keyfi tutuklamaları, adaletsiz yargılamaları, cezasızlık politikaları damgasını vurmuş durumda. Bırakın yargının prestijinin artmasını ortada yargı diye bir organ kalmamıştır.

‘Cumhurbaşkanı kabinesiyle istifa etmelidir’

Konuşmasının devamında istifa çağrısı yapan Sancar, “Cumhurbaşkanı, kabinesiyle birlikte istifa etmelidir. Sorumluluğu üstlenme cesaretini ve basiretini göstermesini bekliyoruz. Önümüzde yeni bir dönem var bu dönemde en önemli hedeflerinden biri erken seçim olacaktır. Bu sistem çöktü hem bu iktidarı hem bu düzeni değiştirmek için ilk fırsatta, en kısa zamanda seçime gidilmelidir. Seçime gitmenin de şu şartlarda seçime gitmenin en ahlaki yolu Cumhurbaşkanın kabinesi ile birlikte istifa etmesidir” dedi.

‘HDP erken seçime hazır’

Erken seçim çağrısı vurgusu yapan Sancar, şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı istifa edince meclisi de fesheder biz de yeni seçim için yeni döneme başlarız. HDP yeni bir seçime erken seçime herkesten çok hazırdır. Bunu her fırsatta tekrarlayacağız. Bu ülkede şimdi ihtiyaç erken seçimdir. Bu iktidarın gitmesidir. Peki, bu iktidarın girmesiyle her şey kendiliğinden olacak mı, onu da biraz sonra anlatacağım. Yeni demokratik eylem programımızın ana hedeflerinden biri budur. Demokratik eylem programımız sadece seçim üzerine de kurulmamıştır.
Önceki Haber
Devrimci Parti'den kaçırılan Gündüz’e ilişkin açıklama
Sonraki Haber
Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı