Ana SayfaGüncelKayyum yönetimindeki Mardin’de yolsuzluk operasyonu sürüyor: 17 kişiye gözaltı

Kayyum yönetimindeki Mardin’de yolsuzluk operasyonu sürüyor: 17 kişiye gözaltı

HABER MERKEZİ – Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk operasyonları devam ediyor. Belediyenin iştiraki MARSU’da yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile 17 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da belediye kayyum olarak atanan dönemin Mardin Valisi Mustafa Yaman, 9 Haziran’da yayımlanan ‘Valiler Kararnamesi’ ile Mülkiye Başmüfettişliği’ne atanmış, yani merkeze çekilmişti.

Yaman’ın yerine kente vali olarak atanan Mahmut Demirtaş, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne de kayyum olarak görevlendirilmişti.

Demirtaş’ın kayyum olarak atanmasının ardından belediyede devam eden müfettiş incelemesi kapsamında birçok üst düzey yönetici rüşvet, yolsuzluk, usulsüzlük, kayırma, ihaleye fesat karıştırma ve benzeri gerekçelerle görevden alınmıştı.

Söz konusu soruşturma kapsamında yapılan operasyonlar devam ediyor.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (MARSU) önceki kayyum Mustafa Yaman dönemine ilişkin ihalelerde yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile operasyon yapıldı.

Operasyon kapsamında aralarında eski MARSU Genel Müdürü Eşref Dağdelen, eski MARSU Genel Müdür Yardımcısı Sadullah Turgut ve Abone Daire Başkanı Nurettin Çetin’in de olduğu 17 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında kayyum yönetiminin iş yaptığı müteahhitlerin de olduğu bildirildi.

Gözaltına alınanlar Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İhalelerde usulsüzlük

MARSU, önceki kayyum döneminde 620 milyon TL borç altına sokulmuştu.

MARSU yöneticileri hakkında HDP döneminde Eşbaşkan Ahmet Türk’ün talimatı ile inceleme başlatılmıştı.

İnceleme kapsamında Eşref Dağdelen, Sadullah Turgut, Songül Söğüt ve daha birçok ismin milyonluk ihalelerde usulsüzlük yaptığı tespit edilmişti.

Usulsüz yapıldığı belirtilen ihaleler arasında, 45 milyon 236 bin 360 TL karşılığında Batur Enerji Üretimi Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ne verilen “Kızıltepe İçme Suyu İnşaatı Yapım Projesi de vardı.

Söz konusu ihalenin 45 milyona verilmesine karşılık, Batur Enerji’nin alt yüklenici firmaya ihaleyi 16 milyon TL karşılığında devrettiği iddia edilmişti.

Yine, Batur Enerji’ye 6 milyon 270 bin 852 TL karşılığında verilen 20 kırsal mahallenin “İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi”, kayyum döneminde 6 milyon 616 bin 122 TL karşılığında Asil Restorasyon İnşaat Turizm Otomotiv Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne verilen “Mardin İli Sınırları içinde İçme Suyu ve Kanalizasyon Tesisleri İnşaat Yapım İşi” ihalesi ve milyonluk birçok ihalenin de soruşturma kapsamında olduğu tespit edilmişti.

  Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde üç daire başkanı daha görevden alındı
  Mardin Belediyesi'nde usulsüzlük: Üst düzey yöneticilere suç duyurusu
  Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde görevden alınanların sayısı 14'e yükseldi
  Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk operasyonu
  Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk operasyonu: Altı kişi tutuklandı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kadınlar 25 Kasım'da Kadıköy'de buluşacak
Sonraki Haber
DİSK-AR: İşsiz sayısı 9.6 milyon