Ana SayfaÇalışma YaşamıMadencilerin Ankara yürüyüşü yine engellendi: İki gözaltı

Madencilerin Ankara yürüyüşü yine engellendi: İki gözaltı

HABER MERKEZİ – Yıllardır ödenmeyen maaş ve tazminatları için Ankara’ya yürüyen maden işçileri bir kez daha engellenirken, yaşanan arbedede bir işçi yaralandı. İşçilerin karayolu kenarında abluka altında bekleyişi sürerken, Bağımsız Maden İş’ten Kamil Kartal ve Başaran Aksu gözaltına alındı.

Manisa’nın Soma ilçesindeki Uyar maden işçileri, yıllardır ödenmeyen maaş ve tazminatları için 12 Ekim’de Ankara’ya yürüyüş başlatmıştı.

Maden işçileri, engellemeler üzerine 21 Ekim’de AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüşmüştü. Görüşmede maden işçilerinden sorunu çözmek için istenilen 10 günlük süre ise doldu.

İşçiler verilen sürede somut adımların atılmaması üzerine, tazminatlarını almak için eylemlerinin 24’üncü gününde aileleriyle beraber Kırkağaç Çamı’ndan Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti.

Jandarma işçilerin önüne barikat kurarak, salgın gerekçesi ile yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre “Yol tehlikelidir. Size bir şey çarpabilir” diyen jandarmaya, işçilerden İdris Sarıkaya da “Bize siyaset çarptı. Biz zaten ölüyüz” diyerek cevap verdi.

Tartışmaların ardından işçiler barikatı aşarak yolu kesti ancak jandarma müdahalesi gerçekleşti. Yaşanan arbedede Yusuf Kocaman adlı işçi yaralandı.

Çağırılan ambulansla Kocaman’ın tedavisi yapıldıktan sonra işçiler “Geliyoruz Ankara” sloganı ile jandarmanın tutumunu protesto etti.

Sendikacılar gözaltında

Bu arada Kırkağaç Çamı’nda bekleyişleri devam eden işçiler jandarma tarafından abluka altında tutuluyor.

Jandarma barikatını aşan Bağımsız Maden İş Sendikası örgütlenme uzmanları Kamil Kartal ve Başaran Aksu ise gözaltına alındı.

İki isim de Kırkağaç Jandarma Karakolu’na götürüldü.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Uzaklaştırma kararı uzatılmadı, ayrıldığı erkek işyerine gelip darp etti
Sonraki Haber
İzmir depremi: Aramalar sona erdi, can kaybı 110'un üzerinde