Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası Başkanı Uysal görevden alındı

Merkez Bankası Başkanı Uysal görevden alındı

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden aldı. Uysal’ın yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal getirildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Merkez bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı.

Uysal, yine Erdoğan tarafından 6 Temmuz 2019’da görevden alınan Murat Çetinkaya’nın yerine getirilmişti.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Uysal’ın yerine de eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

İki dönem Maliye Bakanlığı yapan Ağbal, Temmuz 2018’den bu yana Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görev yapıyor.

Ağbal’dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına da İbrahim Şenel getirildi.

Naci Ağbal kimdir?

1 Ocak 1968’de Bayburt’ta doğan Ağbal, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Ardından İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi Programı’nda yüksek lisans yapan Ağbal, AKP iktidarında çeşitli görevlerde bulundu.

Ağbal, Maliye Bakanlığı’ndan önce bakan danışmanlığı, ardından Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ve son olarak da müsteşarlık görevini yürüttü.

Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçiminde AKP Bayburt Milletvekili olarak seçilen Ağbal, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçiminde de yine Bayburt’tan milletvekili seçildi.

Ağbal, AKP MKYK üyeliği ile MYK üyesi olarak Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

64. ve 65. Hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevini üstlenen Ağbal, 25 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak atandı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Covid-19: Dünya genelinde vaka sayısı 49 milyonu aştı
Sonraki Haber
Ankara'da erkek şiddeti: Evli olduğu kadın ile çocuğunu öldürdü