Ana SayfaGüncelÖzgür Gündem davaları: Nesin, Fincancı ve Önderoğlu’na verilen beraat kararına bozma

Özgür Gündem davaları: Nesin, Fincancı ve Önderoğlu’na verilen beraat kararına bozma

HABER MERKEZİ – Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katıldıkları için haklarında dava açılan ve daha sonra beraat eden Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin hakkında verilen beraat kararı istinaf tarafında bozuldu.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin 17 Temmuz 2019’da beraat etmişti.

Üç isim hakkında verilen beraat kararı İstanbul Bölge Adliyesi 3’üncü Ceza Dairesi tarafından bozuldu.

Bozma kararında şu ifadeleri kullandı:

Her ne kadar mahkemesince “sanıkların Özgür Gündem isimli gazetede birer günlük yayın yönetmeni olarak göründükleri, sanıkların gazete künyesinde isimlerinin geçmesine karşılık bu görevi fiilen yerine getirdiklerine, gazete nüshasındaki içeriklerden bilgilerinin olduğuna dair dosya kapsamında delil bulunmadığı, bu nedenle sanıkların Basın Kanunun 11. Maddesi kapsamında düzenlenen cezai sorumluluklarının olduğundan bahsedilemeyeceği, yukarıda bahsedilen isimsiz olarak yayınlanan haberlerden gazetenin asıl sorumlu yazı işleri müdürü olan İnan Kızılkaya’nın sorumlu olması gerektiği, bu nedenle bu suçun işlenmesi için aranan yasal koşulların somut olaylarda gerçekleşmediği” gerekçesiyle ayrı ayrı beraat  kararı verilmiş ise de; Davaya konu gazetede ne yayınlandığını bildiği savunmalarına yansıyan sanıkların gazetedeki içeriği destek kasıtlarının varlığı gözetilmediği gibi birlikte sorumlu oldukları iddia edilen ve mahkemece istinafa konu her bir sanık hakkındaki davalarda tefrik kararı verilen (ve 11/01/2017 tarihli duruşmada İstanbul 23.Ağır Ceza Mahkemesinin 2016/25 esas dosyasında birleştirilmesi amacıyla tefrik edildiği belirtilen) diğer sanık İnan Kızılkaya’nın anılan sanıklara gazetede yayınlanan içerikle ilgili bilgi verip vermediği sorularak ve her bir sanık hakkındaki dava dosyası tefrik edilen sanık İnan Kızılkaya hakkındaki davalar ile gerektiğinde birleştirilerek delillerin birlikte değerlendirilmesinde zorunluluk bulunduğu gözetilmeden eksik inceleme ve yazılı gerekçe ile karar verilmesi, Kanuna aykırı, istinaf talebinde bulunanların itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı CMK’nın 280/1-d maddesi uyarınca bozulmasına, CMK’nın 284 ve 280/1-f maddeleri uyarınca kesin olmak üzere, 20/10/2020 tarihinde oy birliği ile karar verildi.

Önce tutuklanmış, ardından da beraat etmişlerdi

Önderoğlu, Fincancı ve Nesin, “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 20 Haziran 2016’da tutuklanmışlardı.

10 gün cezaevinde kalan Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in avukatların itirazını değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği tahliyelerine karar vermişti.

Ancak soruşturmayı yürüten savcılık, üç isim hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 7.5 yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

Önderoğlu, Korur Fincancı ve Nesin, 17 Temmuz 2019’da yargılandıkları davanın karar duruşmasında beraat etmişlerdi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Erkek şiddeti: Boşanma aşamasında olduğu kadın ile annesi ve kız kardeşini öldürdü
Sonraki Haber
'Kobani' soruşturması: Eski BDP milletvekili Binici dahil üç kişiye tutuklama