Ana SayfaToplumsal CinsiyetPınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı 9 Kasım’da hakim karşısına çıkıyor

Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı 9 Kasım’da hakim karşısına çıkıyor

HABER MERKEZİ – Muğla’da Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı ile kendisi ile birlikte tutuklanan kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılanacağı davanın ilk duruşması 9 Kasım’da yapılacak.

Muğla’da 27 yaşındaki Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın da telefon sinyallerinin ağabeyiyle aynı zaman diliminde olay yeri ve yakınlarında tespit edildiği ortaya çıkmış ve tutuklanmıştı.

Cemal Metin Avcı ve Mertcan Avcı hakkında açılan ilk duruşması 9 Kasım’da yapılacak.

İki isim hakkında hazırlanan iddianamede Mertcan Avcı’nın ise “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”den 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Cemal Metin Avcı’nın avukatları, 15 Ekim’de mahkemeye başvurarak sanığın duruşmaya SEGBİS ile katılmasını istedi.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir ise sanık müdafilerinin birtakım soyut gerekçelerle sanığı mahkeme huzurundan kaçırmak istediklerini belirterek, duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılması yönündeki talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Buna ilişkin itiraz mahkemece kabul edildi. Mahkeme, sanığın duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Ne olmuştu?

Muğla’da 16 Temmuz’da kaybolan Pınar Gültekin’in cansız bedeni, 21 Temmuz’da Menteşe ilçesinin kırsal Yerkesik mahallesindeki ormanlık alanda bulunmuştu.

Pınar’ın en son beraber görüldüğü Cemal Metin Avcı gözaltına alınmıştı.

Kendisini reddeden Pınar’ı öldürdüğünü söyleyen Avcı, ‘canavarca hisle öldürme’ suçundan tutuklanmıştı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Pınar Gültekin cinayeti davasına müdahil olacaklarını açıklamıştı.

Ancak Pınar Gültekin cinayetinin, İstanbul Sözleşmesi’nin AKP hükümeti tarafından tartışmaya açıldığı bir dönemde gerçekleşmesi kadınları isyan ettirmişti.

Öte yandan cinayet yerine ilişkin kamera kayıtlarını izleyen Pınar’ın annesi Şefika Gültekin, cinayeti katil Cemal Metin Avcı’nın tek başına işlemediğini söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı da ‘delil karartma’ suçundan tutuklanmıştı.
Önceki Haber
Bakan Kurum: İzmir'de acil yıkılacak bina sayısı 309
Sonraki Haber
İş cinayetleri raporu: Ekim'de en az 207 işçi hayatını kaybetti