Ana SayfaGüncelŞerali Dereli’nin oğlu: Babamı önce darp ettiler, sonra katlettiler

Şerali Dereli’nin oğlu: Babamı önce darp ettiler, sonra katlettiler

HABER MERKEZİ – Yüksekova’ya bağlı Esendere’de askerlerce öldürüldüğü belirtilen 61 yaşındaki Şerali Dereli’nin oğlu Ali Dereli, “Babam sağken darp ediliyordu. İlk önce dövdüler, sonra canavarca katlettiler” ifadesini kullandı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere Beldesi’nin Duranlar köyünde, 29 Ekim Perşembe günü evinin 50 metre ilerisinde bulunan ahırdaki atlarına bakmaya giden 61 yaşındaki Şerali Dereli’nin, askerlerin açtığı ateş sonucu öldürüldüğü ileri sürüldü.

Dereli’nin oğlu Sultan Ali Dereli, yaşananları Mezopotamya Ajansı’ndan Müjdat Can’a anlattı.

Ali Dereli, “Köyde 5-6 ev kalıyoruz. 29 Ekim tarihinde köyün 50 metre ilerisinde ya vardı ya yoktu. Babam her zaman oraya gidiyor ve bağlı olan atlarını ahıra koyuyordu. O gün yine saat 18.00’de atlarını ahıra koymaya gidiyordu. Orada askerler canavarca tarayarak, atı ve tayı ile birlikte katlediyorlar” ifadelerini kullandı.

Annesiyle birlikte yaşananların ardından babasının öldürüldüğü noktaya gitmek istediklerini ancak askerlerce engellendiklerini dile getiren Dereli, şunları söyledi:

Binbaşı olan asker bize bir askerin yaralı olduğunu söyledi. ‘Biz askerimiz yaralı olduğu için geldik. Bir sıkıntı yok’ dedi. Ben ise babamın atını oraya götürdüğünü söyledim. Silah sesleri geldi. Babama bir şey yaptıysanız söyleyin dedim. O esnada da ‘Dur, sakin ol, neden böyle yapıyorsun’ gibi sesler geliyordu. Babam o süre zarfında sağdı. Babam sağken darp ediliyordu. İlk önce dövdüler, sonra canavarca katlettiler. Bu bir vahşettir, başka bir şey değildir.

Bu sırada kendilerine de ateş açıldığını söyleyen Dereli, “Sonra köylüler geldiler, biz asker engelini aştık ama yine cenazeyi bulamadık. Atın vurulduğu yere baktık, babam orada değildi. Oradan kaldırıp 100-200 metre ilerisine babamı götürmüşlerdi. Oraya bırakmışlardı” diye belirtti.

Babasının evinin 50 metre ilerisinde olduğunu ve yanında silah benzeri şeylerin olmadığını belirten Ali Dereli, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Dereli, “Babamı katledenlerin sorumluları yargılanmalıdır. 60 yaşındaki babamı niçin katlettiler? Babam ne yaptı?” diyerek tepkisini gösterdi.

İddialara ilişkin resmi makamlardan henüz bir açıklama gelmedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
18 milletvekiline dokunulmazlık fezlekesi
Sonraki Haber
Yeni Yaşam Kadın Eki'nin ilk sayısı yayında