Ana SayfaPolitikaTutuklu siyasetçi kadınlardan 25 Kasım mesajı

Tutuklu siyasetçi kadınlardan 25 Kasım mesajı

HABER MERKEZİ – Tutuklu siyasetçi kadınlar 25 Kasım vesilesiyle gönderdikleri mesajlarda, erkek egemen kapitalist düzeni reddettiklerini ve kadınların mücadelesinin yeni bir tarih yazacağını vurguladılar.

Kocaeli Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasetçi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla mesaj gönderdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Basın Bürosu tarafından paylaşılan mesajlarda kadınlar, ‘erkek egemen düzene karşı içeride ve dışarda mücadeleyi büyütüp, birlikte kazanacağız’ vurgusunda bulundu.

Gönderilen mesajlar şöyle:

Eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ

Umutla, dirençle, dayanışmayla merhaba. Bizlere dayatılan şiddet, ölüm, zulüm düzenini; kadın, yaşam ve özgürlük düzenine dönüştürmek için el ele veren kadınları selamlıyorum. Sokakları özgürleştiren kadın direnişi bu 25 Kasım’da da bizlere yeni yollar açacak. Şiddetin her türlüsüne karşı dayanışmanın ve mücadelenin yeni türlüsünü keşfedeceğiz. İçeride, dışarda, okulda, fabrikada, sokakta, tarlada kadınların uyanan bilinci ve özgürleşen hareketi yeni bir tarih yazacak. Birlikte kazanacağız. En içten sevgilerimle.

Eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel

Bir 25 Kasım daha biz kadınlar dayanışmayı büyütüyoruz. Bize dayatılan erkek egemen kapitalist düzeni reddediyor, geleceğimiz için örgütleniyoruz. Eşit, özgür, demokratik barış içinde sağlıklı bir yaşamı, hayatı doğayı savunuyoruz. Erkek devlet adaletine karşı gerçek adalet diyoruz.

Kadına yönelik her türlü ayrımcılığa, tacize, tecavüze, katliamlara, işgale, tecride karşı ‘ Em xwe diparêzen’ diyoruz. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere bin bir emekle elde ettiğimiz kazanımları korumak için direnişi, mücadeleyi büyütüyoruz. Kahkahalarımızla, danslarımızla büyüyen örgütlü gücümüzle dayanışmayla faşizme karşı yürüyoruz. Biz içeride, siz dışarıda…

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak

Biz kadınlar içeride, dışarıda hayatın her alanında erkek egemen baskı ve şiddete karşı mücadele ettik, ediyoruz. Biz kadınlar şiddetsiz, özgür ve yarınların ancak kadınların örgütlü mücadelesi ile kurulacağını biliyoruz. Biz kadınlar kadın cinayetlerini, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığı durdurmaya kararlıyız. Kadın dayanışmasını ve mücadelesini büyütmek dileğiyle tüm kadınlara selam sevgilerimle…

Eski Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Edibe Şahin

Kadınlar olarak dünyaya geldiğimiz andan itibaren erkek egemenlikli sistem bizim için sınırlar çizmeye yetmedi, duvarlar örmeye başladı. Bizler de kadınlar olarak yaşamımızdan biliyoruz ki sınırlar da duvarlar da aşınmak için vardır. Yeter ki yürekler bir olsun; ellerimiz buluşsun. Şiddetin her çeşidini durduracak güç örgütlü duruşumuzla olacaktır. İnançla umutla kucaklıyorum.

Eski HDP Milletvekili Çağlar Demirel

Bir kadın olarak yaşamım boyunca kadına yönelik şiddetle mücadele etmekle geçti. Bugün burada bulunmamızın nedenlerinden biri de kadınların haklarını savunmak ve kadına yönelik her türlü devlet ve erkek şiddetine karşı olmamızdan kaynaklıdır. Günde onlarca kadın şiddete uğruyor ve kadın katliamları yaşanıyor. Kadın katliamını ve şiddetini durduracak olan kadınların birlik ve ortak mücadelesidir.

AKP-MHP iktidarının yürüttüğü politikalardan en fazla etkilenen ve politikalarının ötekileştirdiği kesim kadınlardır. Şu anki iktidar kadınlardan ve kadın mücadelesinden korkuyor. Çünkü kadınlar her türlü baskıya ve şiddete onurlu direnişleriyle karşı çıkıyor ve iktidarın politikalarını kabul etmiyor. Bizler siyasi rehineler olarak burada tutuklu bulunsak da kadın mücadelemiz ve direnişimiz devem ediyor ve edecek de. Bütün zorlukları aşacak olan kadınlardır. Bu konuda umutluyuz, cesaretliyiz ve mutlaka kazanacağız. Tüm kadınlara selam, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Eski HDP Milletvekili Gülser Yıldırım

Öncelikle ‘kadına yönelik şiddet’ cümlesini özü itibari ile reddederek başlamak istiyorum. Kadına yönelik şiddeti; yaşamın güzelliğine, hakikatine, öze yönelik şiddet olarak görüyorum. Kadına yönelik şiddet güzel olan herkese, her şeye yöneliktir. Kadına yönelik şiddete karşı çıkmak; yaşamın tüm çirkinliğine karşı çıkmak demektir.

Özellikle kadına yönelik şiddeti özünde bütün topluma yönelik şiddet olarak görmeliyiz. Çünkü toplumda yaşanan bütün sorun ve sıkıntılar kaynağını bu zihniyetten almaktadır. Bu zihniyete karşı mücadele etmek başta biz kadınların ve bütün özgürlükten, demokrasiden, eşitlikten yana olan bireylerin, kesimlerin toplumsal görev ve sorumluluğundur. Kadınlar şahsında dünyada hiç kimsenin şiddete uğramadığı bir dünya diliyorum. Selam, sevgilerimle…

Eski HDP Milletvekili Aysel Tuğluk

Zindanlarda tutsak olmamızın nedenlerinden biri de kadına yönelik şiddetin karşısında durmamızdır. Kadın dayanışmasıyla bize yönelik her türlü saldırıları durduracağımızın inancındayım. Bizler de içeride mücadelemize devam edeceğiz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Biden kabinesindeki bazı isimleri açıkladı
Sonraki Haber
Mültecilerle dayanışmaya tutuklama