Ana SayfaToplumsal CinsiyetZümrütevler Kuran Kursu’nda çocuklara cinsel istismar

Zümrütevler Kuran Kursu’nda çocuklara cinsel istismar

HABER MERKEZİ – İstanbul’da Süleymancılar’a ait olduğu iddia edilen Zümrütevler Kuran Kursu’nda üç çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı. Ailelerden biri başsavcılığa suç duyurusunda bulunurken, hocalar ve kurs yetkililerinin istismarı anlatan çocuklara, “Büyütülecek bir şey yok” yanıtını verdiği belirtildi.

İstanbul Maltepe’de Süleymancılar’a ait olduğu ileri sürülen Zümrütevler Kuran Kursu’nda üç çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı.

Kursa dört gün giden fakat istismarı gördükten sonra ayrılan bir çocuğun ailesi İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Yapılan suç duyurusunda yer alan bilgilere göre kursa yeni başlayan bir öğrenci, buradaki ilk gününün akşam saatlerinde yatılı kalan öğrencilerin karınlarının ağrıdığını fark etti. Ertesi gün tekrar kursa giden bu öğrenci, orada bulunan hocalara arkadaşlarının durumunu anlattı.

BirGün’den Volkan Ateş’in haberine göre hocalar, bunun üzerine öğrenciye, “Önemli bir şeyleri yok. Sen yine de 8. sınıf öğrencilerinden uzak dur” dedi.

Çocuk, kursun üçüncü gününde namaz kılmak için arkadaşıyla mescide indiği sırada 8. sınıf öğrencisi B.’nin kendinden küçük bir öğrenciyi cinsel istismara maruz bıraktığını gördü.

O sırada diğer öğrencileri fark eden B., “Sıra size de gelecek” diye tehdit etti. Bunun üzerine öğrenciler, durumu hocalarına bildirdi. Hocalar ve kurs yetkilileri ise “Büyütülecek bir şey yok” yanıtını verdi.

Dilekçede, “Zümrütevler Kuran Kursu’nda uzunca süreden beri öğrencilere yönelik cinsel istismar suçu işlenmekte. Bundan dolayı suçu gizleyen ve bildirmeyen hocalara yönelik soruşturma yürütülmesini talep etmekteyiz” denilerek hem ‘çocuğun cinsel istismarı’ hem de ‘suçu bildirmeme’ suçlarından cezalandırma talep edildi.

‘Daha önce aileler çocuklarına inanmamışlar’

Yaşananlar üzerine çocuklarını kurstan alan ve kurs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan aile, olanları şöyle anlattı:

Pandemide okullar uzaktan olunca çocuğum çok sıkılmıştı. Biz de bu süreci faydalı geçirmesi için Kuran kursuna verdik, kursa gittiklerinde telefonlarını hocalara teslim ederler. Kursa başladıktan dört gün sonra hocalardan gizli bizi aradı. ‘Anne burada çok kötü şeyler oluyor beni alın’ dedi, biz de çocuğumuzu almaya gittik. Geldiğinde elinde bir gofret vardı, yaşananları anlattı. Durumu yetkililere anlattın mı diye sorduğumuzda anlattığını ve ‘Büyütülecek bir şey yok’ cevabını aldığını söyledi.

Ne yapacağımızı şaşırdık. Başımıza bir şey gelir diye de korktuk ama susamadık. İstismara uğrayan bizim çocuğumuz da olabilirdi. Kim bilir kaç çocuk bunları yaşadı ve göz yumuldu. Benim çocuğumun eline bir gofret verip sakinleştirmeye çalışmışlar. Daha önce de yaşanmış bu durumlar ama aileler çocuklarına inanmamışlar. Ben çocuğuma inanıyorum. Bunu yapanların da, göz yumanların da yargılanmasını istiyorum.

‘Bunlar buzdağının görünen yüzü’

Ailenin avukatı Deniz Demirdöğen ise anlatılanların buzdağının sadece görünen yüzü olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

Zümrütevler Kuran Kursu’nun aynı zamanda bir tarikat yurdunun bünyesinde bulunduğunu öğrendik. Yaşları 10–14 arasında değişen onlarca çocuk yatılı şekilde yurtta kalıyor. Süleymancılara ait olduğu belirtilen ve Müftülüğe bağlı olarak hizmet vermekte olan Zümrütevler Kuran Kursu ülkemizdeki cemaat, tarikat ve devlet ilişkisini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Sürecin takipçisi olup suçluların adalet karşısına çıkmasını için hukuk mücadelesi vereceğiz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Covid-19 pandemisinde can kayıpları bir buçuk milyona yaklaştı
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.