Ana SayfaGüncel10 yaşındaki çocuğun velayeti kendisini istismar eden erkeğe verildi

10 yaşındaki çocuğun velayeti kendisini istismar eden erkeğe verildi

HABER MERKEZİ – İki yaşından beri babası tarafından istismara maruz bırakılan 10 yaşındaki çocuğun velayeti mahkeme eliyle babaya verildi. Karara isyan eden çocuğun annesi, “Elimde altı istismar raporu var. Adam hakim, arkası güçlü” dedi.

Babası tarafından cinsel istismara maruz bırakılan bir çocuğun velayetinin babasına verilmesi üzerine, “Babama gideceğime buradan atlarım” diyerek ağladığı görüntüler birkaç gündür sosyal medyanın gündeminde.

Çocuğun annesi A.Z., Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’a verdiği demeçte, 10 yaşındaki oğlunun yıllardır babasının istismarına maruz kaldığını söyledi.

‘Mahkeme kararıyla yanına aldırdı’

Çocuğu henüz iki yaşındayken babasının ona karşı olan hareketlerinden rahatsız olduğunu anlatan A.Z., şöyle dedi:

Daha önce kız çocuklarına tavrı da beni rahatsız etmişti. Bu davranışlardan dolayı kendisinden ayrıldım. 9 yıldır ayrıyız. Ayrıldığımızda mahkeme oğlumun velayetini bana verdi. Mahkeme oğlumun 7 yaşına kadar babanın yanına yatılı gitmeyeceği yönünde karar verdi. Ancak bu adam, Ankara Yargıtay’da kararı bozdurdu. Karar bozulunca da oğlum 2 yaşından beri babanın yanına yatılı gitmeye başladı. Ancak babadan döndüğünde çok hırçın oluyordu, küçük olduğu için bir şey de anlatamıyordu. Sürekli huysuzluk hali vardı. Bu 6 yaşına kadar devam etti.

Psikiyatri raporu çıkardı hakkında ceza kesildi

Çocuğunun 6 yaşına geldiğinde, babasının kendisine yaptıklarını anlatmaya başladığını dile getiren A.Z., bunun üzerine çocuğunu hemen psikiyatriye götürdüğünü anlattı.

A.Z. bundan sonra yaşananları şöyle dile getirdi:

Doktor oğlumun çok berbat şeyler anlattığını söyledi. Doktor beni Çocuk İzleme Merkezi’ne yönlendirdi. O yıllarda Kahramanmaraş’ta Çocuk İzleme Merkezi olmadığı için savcılığa şikayette bulundum. Oğlumun da, Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesini istedim ancak kabul edilmedi. İstismarı ispatlamak için oğlumu İstanbul Tıp Fakültesi’ne getirdim ve orada 15 gün boyunca oğlumu incelediler. ‘Babanın çocuğa uygunsuz davranışları vardır’ diye istimara uğradığına dair rapor verildi. Oğlumun babanın yanına tek gitmemesi için dava açmamı söylediler. Dava açtım ancak savcılık raporu kendim aldığım için kabul etmedi. Üzerine ‘Seni sevk etmeden kendin gitmişsin, dosya kapatıldı’ denildi ve kendim raporu aldığım için 35 bin TL tazminat cezası verildi ve şu an maaşımdan kesiliyor.

‘Her gittiğinde daha beterini yapmış’

Bunun üzerine çocuğunu babasına vermek istemediğini söyleyen A.Z., “Görüş günleri geldiğinde oğlumu kaçırdım. Bu süreçte oğlumun babanın yanına tek gitmemesi için bir dava daha açtım. Bu dava devam ederken baba da velayet davası açtı” dedi ve ekledi:

Davalar sürerken oğlum ilkokul birinci sınıfa başladı ve rehber öğretmeni de oğlumun çok kötü şeyler anlattığını söyledi. O da oğlumun anlatımlardan yola çıkarak bir rapor düzenledi. Oğlum dört yıldır gördüğü istismar nedeniyle tedavi görüyor. Kötü olansa, bu süre içinde oğlum zorla o adamın yanına götürüldü ve her gittiğinde adam daha beterini yapmış çocuğa.

Altı adet istismar raporu var

İstismar faili erkeğin nüfuzunu kullandığına da dikkat çeken A.Z., devamla şunları dile getirdi:

Çocuğumu ölümle tehdit ediyormuş, ‘Birine anlatırsan seni öldürürüm’ diyormuş. Bunun üzerine bir de Kahramanmaraş Çocuk İzleme Merkezi’ne oğlumu götürdüm. Orası da, istismar edildiğine dair rapor verdi. Elimde oğlumun istismara uğradığına dair altı rapor var. Tüm bunları dosyanın içine koymama rağmen, tüm evraklara rağmen çocuğun velayeti hakim olan babaya verildi. Verilme gerekçesi de, çocuğu babaya vermemem ve velayeti kötüye kullanmam. Kafayı yemek üzereyim. Adli yönden bir şey yapamıyorum, adam hakim arkası güçlü.
Önceki Haber
Kürdistan Bölgesi’ndeki isyan: Sisteme karşı birikmiş öfke var
Sonraki Haber
TÜİK verileri: İstihdamda 2 puanlık düşüş