Ana SayfaDünyaAB’den Türkiye’ye orta ve uzun vadeli yaptırımlar geliyor

AB’den Türkiye’ye orta ve uzun vadeli yaptırımlar geliyor

HABER MERKEZİ – Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını söyledi. “Türkiye her şeyi yanlış yaptı” diyen Schinas, yaptırımların kısa değil orta ve uzun vadeli olacağını açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Avrupa Birliği (AB) tarafından Türkiye’ye yönelik çeşitli yaptırımların uygulanacağını ifade etti.

Yunanistan merkezli Skai televizyon kanalına konuşan Schinas, “Türkiye her şeyi yanlış yaptı. Yalnız Avrupa’yı değil; herkesi karşısına almak için elinden geleni yaptı. Bunun da maliyeti vardır” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bu yaptırımların, 10-11 Aralık’ta toplanacak AB zirvesinde masaya yatırılacağını söyledi.

Schinas, “Bu uygulamalar yalnız kısa vadeli değil; orta ve uzun vadeli olacak ve Türkiye’nin AB ve ABD ilişkileri yeniden değerlendirilecektir” diye konuştu.

Kritik bir aşamada olunduğunu kaydeden Schinas, “İlk devre AB’nin Aralık zirvesinde oynanacak. Ancak derin bir zamanlaması olacağından bunu daha geniş açıdan görmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise AB zirvesinden önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin, AB’nin tüm uyarılara rağmen Ağustos ayından bu yana “Doğu Akdeniz’de tek taraflı hareket ederek Yunan kıta sahanlığı üzerinde araştırmalar yapma ısrarının iyi komşuluk ilkelerine ve uluslararası hukuk ve deniz hukuku kurallarına aykırı olduğunu” dile getirdi.

Miçotakis bu nedenle “AB’nin geçtiğimiz Ekim ayı zirvesinde yaptığı uyarı ve çağrılarına uymadığı gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırımların uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu” ifade etti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Antalya'da 5.2 büyüklüğünde deprem
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisinde aktif vaka sayısı 18 milyonu aştı