Ana SayfaEkonomiAğbal: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız

Ağbal: Enflasyonu düşürmekte kararlıyız

HABER MERKEZİ – Merkez Bankası Başkanı Ağbal, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını vurguladı, kurların yönünü belirlemek için döviz alım satım işlemi yapılmayacağını belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” tanıtım toplantısında bir sunum yaptı.

Ağbal, “Fiyat istikrarı, sürdürülebilir büyüme, istihdam ve toplumsal refahın ön koşuludur” ifadelerini kullandı.

“Fiyat istikrarını sağlamak hepimizin ortak amacı olmalıdır” diyen Ağbal, “TCMB olarak biz bu amaca yürekten inanıyoruz ve enflasyonu düşürmekte kararlıyız” diye konuştu.

Ağbal, “Hedeflerimize ulaşmak için şartların gerekli kılması halinde politika duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız” diye belirtti.

Merkez Bankası Başkanı, hükümetle birlikte belirlenen yüzde 5 enflasyon hedefine bağlı olduklarını ifade ederek, ”2023 yılı itibarıyla bütün merkez bankası araçlarını kararlı bir şekilde kullanarak güçlü bir politika koordinasyonu içinde bu hedefi yakalamak için olağanüstü bir çaba sarf edeceklerini” söyledi.

Ağbal, TCMB’nin kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amaçlı döviz alım ya da satım işlemi yapmayacağını da sözlerine ekledi:

Para politikası 2021 yılında sade ve anlaşılır bir çerçevede oluşturulacak ve uygulanacaktır. Dalgalı kur rejimi devam edecek, kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacaktır. TCMB’nin nominal ya da reel bir kur hedefi bulunmamaktadır.

  TÜİK verileri: Enflasyon yüzde 14'ü aştıÖnceki Haber
22 yılda 544 kadına gözaltı merkezlerinde cinsel saldırıda bulunuldu
Sonraki Haber
Sakarya'da 17 yaşındaki mevsimlik işçi yaşamına 'son verdi'