Ana SayfaDünyaAnkara’yı rahatsız edecek ‘reform planı’na iki AB ülkesinden destek

Ankara’yı rahatsız edecek ‘reform planı’na iki AB ülkesinden destek

HABER MERKEZİ – NATO’da Türkiye’nin karşı çıkması beklenen maddeleri de içeren ‘reform planı’na Almanya ve Fransa’dan sınırsız destek geldi. Söz konusu değişiklikler arasında vetonun zorlaştırılması öngörülüyor, NATO-AB ilişkilerinin güçlendirilmesi planlanıyor.

ABD’nin Suriye’den asker çekme kararı ve Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye dönük “Barış Pınarı” adı verilen askeri harekatı nedeniyle NATO içinde yaşanan tartışmalar üzerine oluşturulan ‘reform planı‘nda resmi istişare süreci dün itibariyle (1 Aralık) başladı.

Geçen hafta tamamlanarak üye ülkelere gönderilen reform planı, ilk kez NATO dışişleri bakanları toplantısında tartışmaya açıldı.

Resmi görüşmelerin ardından ortak bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, “NATO’nun modernleştirilmesini” öngören yeni konsepte tam destek verdiklerini açıkladı.

Maas ve Le Drian, “Ortak amacımız, NATO’nun şimdi ve gelecekte güvenlik politikalarıyla ilgili zorluklara karşı donanımlı olmasını sağlamaktır” dedi.

NATO’nun yeni yapılanmasıyla ilgili hazırlanan önerilere “sınırsız” destek verdiklerini vurgulayan Maas ve Le Drian, güvenlik ve savunma politikaları güçlendirilirken buna ittifakın “merkezi transatlantik platformu” özelliğinin de dahil olduğuna dikkat çekti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Maas ve Le Drian, NATO içinde güvenlik politikalarında yalnız hareket ettiği için eleştirilen Türkiye’den ise doğrudan bahsetmedi, ancak ortak açıklamada, ortak değer ve ilkelerin önemine işaret edildi ve “21’inci yüzyılda güvenlik gelecekteki zorluklara karşı ortak yanıtlar bulup bulamayacağınıza bağlıdır” denildi.

Reform planında neler var?

NATO’daki işbirliğini iyileştirmeyi ve daha hızlı kararlar alınmasını öngören reform planı 138 öneriden oluşuyor.

Sunulan öneriler arasında Ankara’nın karşı çıkabileceği düşünülen maddeler de var.

Bunlardan biri NATO üyesi olmayan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının NATO zirveleri çerçevesinde yapılan görüşmelere davet edilmesi.

Bu ülkeler arasında Güney Kıbrıs’ın da bulunması nedeniyle bu önerinin Türkiye’yi rahatsız edeceği düşünülüyor.

Türkiye’nin karşı çıkabileceği düşünülen bir diğer öneri de NATO’da alınan ortak kararların veto edilmesinin zorlaştırılması.

İttifak içindeki karar alma sürecinin hızlandırılması için yapılan öneri, siyasi görüşmelerin artırılmasını ve görüşmelerin sadece NATO merkezinde değil üye ülkelerde de yapılmasını kapsıyor.

NATO dışişleri bakanları toplantısında Salı günü görüşülmeye başlayan planla ilgili nihai kararı ise NATO devlet ve hükümet başkanları verecek.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Erkek şiddeti: Kasım'da 29 kadın öldürüldü, 10 kadının ölümü de şüpheli
Sonraki Haber
Evli olduğu kadını ağır yaralayan erkeğin akli dengesinin tespiti istendi