Ana SayfaGüncelAYM kararı sonrası Kavala’dan açıklama

AYM kararı sonrası Kavala’dan açıklama

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurusunu reddetmesi sonrası açıklama yapan Osman Kavala, “Yargıda en yaygın ve can yakıcı sorun, siyasi mesajların ve siyasi ortamın etkisiyle alınan, sağlam gerekçelere dayanmayan ve cezalandırmaya dönüşen tutuklama uygulamaları” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, iş insanı Osman Kavala’nın bireysel başvurusunda, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmediğine karar vermişti.

Karar sonrası Kavala, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla yazılı açıklama yaptı.

Kavala mesajında şunları ifade etti:

Anayasa Mahkemesi’nin son anda icat edilmiş, yasadaki tanıma uymayan, hiçbir delile dayanmayan casusluk suçlamasıyla tutuklanmış olmamı, hukuka uygun bulması akıl alır gibi değildir. AYM’deki çoğunluğun hukuk normlarına uygun olmayan bu davranışı son derece endişe vericidir.

Yargıda en yaygın ve can yakıcı sorun, siyasi mesajların ve siyasi ortamın etkisiyle alınan, sağlam gerekçelere dayanmayan ve cezalandırmaya dönüşen tutuklama uygulamalarıdır. Tutuklama kararları verilirken suçlananın özgür yaşama hakkı karşısında onun adalete ve topluma zararlı bir eylemde bulunma ihtimali tartılır.

Kesin olan evrensel haktır, diğeri ise sadece bir ihtimaldir. İhtimalin özgür yaşama hakkını kısıtlamaya gerekçe olabilmesi ancak istisnai şartlarda meşru görülebilir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin de Anayasamızın da uyulmasını emrettiği bağlayıcı norm budur.

  AYM'den Osman Kavala'nın hak ihlali başvurusuna retÖnceki Haber
Uğur Dönmez annesi Vesile Dönmez'i öldürdü
Sonraki Haber
2021 yılı pasaport ve sürücü belgesi harçları belli oldu