Ana SayfaÇalışma YaşamıAYM’den KHK’li işçiler için yeniden yargılama kararı

AYM’den KHK’li işçiler için yeniden yargılama kararı

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi, kayyum yönetimindeki Cizre Belediyesi’nde çalışırken KHK ile iş akitleri feshedilen işçilerin yaptığı başvuruyu kabul ederek, ‘hak ihlali’ kararı verdi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 15 Temmuz 2016 tarihindeki askeri darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çok sayıda belediye işçisinin iş akdi feshedildi.

Cizre Kaymakamlığı, OHAL Bürosu’nun talebi üzerine yapılan iş akdi fesihlerine gerekçe olarak, “örgüt ile iltisaklı” olmayı gösterdi.

İşçiler, bunun üzerine kayyum atanan belediye ve bağlı şirket aleyhine Cizre Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Gökhan Altay’ın haberine göre mahkeme, “Başvurucuların millî güvenliği tehdit eden yapılar ile irtibatlı ve iltisaklı oldukları gerekçesiyle 667 sayılı KHK’ye dayalı olarak iş akitlerinin feshedildiği aynı maddenin (2) numaralı fıkrası uyarınca da bu kişilerin bir daha kamu hizmetinde çalıştırılmasının mümkün olmadığı” gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

Bunun üzerine işçiler kararı istinafa taşıdı.

Ancak Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 8’inci Hukuk Dairesi de “Şüphe feshi kavramı üzerine durulmuş ve OHAL bürosunun yazısı ile başvurucuların PKK terör örgütü yapılanması ile irtibatı olduğunun bildirilmesi üzerine davalı işveren bakımından iş sözleşmesinin devam etmesinde yasal engel bulunduğu” iddiasıyla başvuruyu reddetti.

İşçiler bu kez de Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

İşçilerin avukatı Rojhat Dilsiz, yaptığı başvuruda müvekkilleri hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararının bulunmadığını vurguladı.

Dilsiz, başvuruda şu ifadeleri kullandı:

Kurum yöneticisinin iş akdinin KHK kapsamında feshedildiği yönündeki beyanı yeterli görülerek ve bu beyana üstünlük tanınarak işe iade davasının derece mahkemelerince reddedildiğini, bu durumun adil yargılanma ve etkili başvuru haklarını ihlal ettiğini, haklarında toplanan gizli bilgiler nedeniyle terör örgütüyle irtibatlı gösterilmesinin şeref ve itibara saygı ile özel hayata ve aile hayatına saygı hakları ihlal edildi.

‘Yerel mahkemenin verdiği karar hak ihlali’

AYM de yerel mahkemenin verdiği kararda “hak ihlali” olduğuna dikkat çekerek, başvuruyu kabul edilebilir buldu.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

Derece mahkemeleri, adil yargılanma hakkının bir unsuru olan mahkeme hakkı gereği asıl işverenin başvurucu hakkındaki değerlendirmesinin objektif ve makul dayanakları olup olmadığını, dolayısıyla geçerli feshin koşullarının oluşup oluşmadığını incelemeden asıl işverenin şüphesine bağlı kalarak sonuca varmıştır. Başka bir ifadeyle derece mahkemeleri yargısal fonksiyonun esasını oluşturan uyuşmazlığın içinde yer alan maddi ve hukuki sorunların bütünüyle ele alınması ve karara bağlanması işlevini yerine getirmemiş, gerçek anlamda bir yargısal faaliyet icra etmemiştir.

AYM, bu nedenlerden kaynaklı başvurucuların “adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” sonucuna ulaşıldığını ifade etti.

Hak ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama kararı veren AYM, işçilerin tazminat talebini ise reddetti.
Önceki Haber
Adiaforize edilmiş HDP ve Kürtlük: Abartı soykırım örneği!
Sonraki Haber
ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne roketli saldırı