Ana SayfaDünyaCovid-19: Küresel salgında vaka sayısı 81 milyonu aştı

Covid-19: Küresel salgında vaka sayısı 81 milyonu aştı

HABER MERKEZİ – Dünya genelinde Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 hastalığı nedeniyle yaklaşık 1,8 milyon insan yaşamını yitirirken, toplam vaka sayısı da 81 milyonu geçti. Birçok ülkede aşı programları başlatılsa da hastalığı atlatamayan 22 milyonu aşkın insan var. Bu da pandeminin hızla yayılmasına neden oluyor. Türkiye’de ise resmi verilere göre toplam can kaybı 20 bini aştı. Gelişmeler sayfamızda.


Yedi sağlık çalışanı daha Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yedi sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

TTB’ye göre yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

 • Aydın Kuşadası İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde araştırmacı olarak çalışan Erçin Babacanlar
 • Denizli’de çalışan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Hakan Türkoğlu
 • Trabzon Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi’nde Acil Servis Hasta Kayıt Memuru olan Hakkı Durna
 • Mersin’de özel bir hastanede çalışan Ameliyathane Cerrahi Teknisyeni Ramazan Ak
 • Adana Ceyhan’da görev yapan eczacı Ömer Gürkan
 • Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Radyoloji Uzmanı Dr. Yavuz Durmuş
 • Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan hemşire Özlem Şahin

TEB: Covid-19 aşısında tek bir ilaç şirketine bağlı kalınmamalı, alternatifler çoğaltılmalı

Türk Eczacıları Birliği (TEB), Covid-19 aşısıyla ilgili açıklama yaptı.

Dünyada vaka sayısının 80 milyonu, ölenlerin sayısının ise 1,7 milyonu geçtiğini hatırlatan TEB şunları belirtti:

“Güvenli, etkili ve yaygın aşılama Covid-19 pandemisini kontrol altına almak adına en büyük umudumuz. Dünyada bazı ülkelerde aşılama başladı ve Türkiye de aşıların içinde bulunduğumuz hafta itibariyle gelmesini bekleyen ülkelerden. Birinci aşamada 9 milyona yakın kişi, şubat sonuna kadarsa 25 milyon kişi aşılanacak.

“Ülke bazında örneklere bakacak olursak 38 milyonluk nüfusu olan Kanada, 266 milyon dozluk aşı için 6 şirketle anlaşmaya vardı. Bu veriler, Kanada’nın yaptığı anlaşmalarla nüfusunun dört katına yetecek kadar aşıyı garanti altına almış olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra İngiltere’nin nüfusunun yaklaşık 3 katına, Avustralya’nın ise nüfusunun 2 katından fazlasına yetecek aşıyı satın alacak anlaşmaları yaptığı biliniyor.

“Bir toplumda salgının sona erebilmesi için nüfusun belirli oranının aşılanması gerekiyor. COVID 19’da toplum bağışıklığını yakalamak için gereken aşılama oranının ne olduğu henüz bilinmiyor. Ancak bilim insanları Türkiye’de en az 55-60 milyon civarında kişiye aşı uygulanması ile salgının kontrol altına alınabilineceğini öngörüyor.

“Ancak, toplum bağışıklığına giden yolu kısaltmak adına mümkün olduğunca farklı aşının ülkemizde uygulanması gerekmektedir. Bu noktada COVID-19 aşısında tek bir ilaç şirketine bağlı kalınmaması, aşı temininde farklı alternatiflerin değerlendirilmesi önemli ve öncelikli bir strateji olarak değerlendirilmelidir.”


Sağlık Bakanlığı: Son 24 saatte 257 kişi yaşamını yitirdi, 15 bin 197 vaka tespit edildi

Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu”na göre, toplam vaka sayısı 2 milyon 200 bine yaklaştı.

Bugün ülke genelinde 180 bin 892 test yapıldığı ve 2 bin 16 yeni ‘hasta’ tespit edildiği açıklandı.

Bir gün içinde 257 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği, 22 bin 203 kişinin ise hastalığı atlattığı bildirildi.

Bakanlığın verilerine göre son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı ise 15 bin 197. Böylece toplam vaka sayısı 2 milyon 162 bin 775’e yükseldi.


Erdoğan: Yüz yüze eğitimde verilen ara 15 Şubat’a kadar uzatıldı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çin’den sipariş verilen aşıların yılbaşından önce gelmesini beklediklerini ifade eden Erdoğan, “Bilim insanlarımızın gayreti ile şu an 8 ayrı aşı çalışmalarını yürütüyoruz” dedi.

“Vatandaşlarımdan kısıtlama tedbirlerinin yeniden artırılmasına ihtiyaç duymayacak şekilde davranmasını bekliyorum” diyen Erdoğan, okullarda yüz yüze eğitim arasının 15 Şubat 2021’e kadar uzatıldığını söyledi.


‘Corona’yı Wuhan’dan dünyaya duyuran gazeteciye 4 yıl hapis

Çin’in Wuhan kentinde Corona virüsü salgınıyla ilgili haberler yapan yurttaş gazeteci Zhang Zhan, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Çin İnsan Hakları Savunucuları Ağı, Şangay Mahkemesi’nin, gazeteci Zhan’ı “rahatsızlık yaratarak kamu düzenini bozmaya neden olmak” iddiasından suçlu bulduğunu duyurdu.

Savcılığın iddiasına göre Zhan, salgın hakkında bağımsız olarak haber yapmak için 2020’nin şubat ayında Wuhan’a giderek “WeChat, Twitter ve YouTube gibi platformlar aracılığıyla metin, video ve diğer medya yoluyla yanlış bilgiler” gönderdi.

Çinli gazeteci ayrıca, Çin dışındaki medya kuruluşlarıyla röportajları kabul etmek ve Wuhan’daki virüs hakkında haberleri ‘kötü niyetle yaymak’ ile suçlanıyordu.

Gazeteci Zhang Zhan, 14 Mayıs’ta Wuhan’da kaybolmuş ve bir gün sonra 640 kilometre uzaklıktaki Şangay’da polis tarafından gözaltına tutulduğu ortaya çıkmıştı.

Mayıs ayı içinde tutuklanan Zhang’ın avukatları, müvekkillerinin tutukluluğu sırasında açlık grevine başladığını, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine ise zorla beslendiğini bildirmişti.

Yeni tip Corona virüsü (SARS-CoV-2) ilk olarak 2019’un sonunda Wuhan’da insanlara kitlesel olarak bulaşmaya başlamış, nüfusu 11 milyonu aşan kent 23 Ocak 2020’de karantinaya alınmıştı.


Koca: Toplumu aşının gerekliliğine ikna etmeye çalışacağız, zorlama olmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşının gerekliliğini bilim insanlarımızla toplumumuza anlatarak ikna etme çabası içinde olacağız. Bunun dışında bir uygulama söz konusu olmayacak” dedi.

Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, aşıların zorunlu olmayacağına ilişkin daha önce yaptığı açıklamaları anımsattı.

Bakan Koca daha önce yine Twitter’dan yaptığı açıklamada ise, “Pekin’deki Covid-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen Covid-19 vakası sebebiyle aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir” demişti.


Türkiye genelinde 56 saat süren sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Türkiye genelinde hafta sonları 56 saatlik kesintisiz uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dördüncüsü bu hafta gerçekleşti.

Bu kapsamda, 25 Aralık Cuma saat 21.00’de başlayan ve hafta sonu kesintisiz uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması bu sabah saat 05.00 itibariyle sona erdi.

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması önümüzdeki hafta içi yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanacak.


Dünya genelinde aktif vaka sayısı 22 milyonun üzerinde

Covid-19 salgınına dair verilerin derlendiği “Worldometers” adlı internet sitesinin aktardığına göre;

 • Corona virüsü vakaları: 81,144,994
 • Can kayıpları: 1,771,981
 • İyileşenler: 57,293,765
 • Aktif vakalar: 22,079,248

Vaka sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke şöyle:

 • ABD (19,573,847)
 • Hindistan (10,208,725)
 • Brezilya (7,484,285)
 • Rusya (3,050,248)
 • Fransa (2,559,686)

Can kaybı sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke ise şöyle:

 • ABD (341,138)
 • Brezilya (191,146)
 • Hindistan (147,940)
 • Meksika (122,426)
 • İtalya (71,925)

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı hayatını kaybetti
Sonraki Haber
Suudi Arabistan'da kadın hakları savunucusuna yaklaşık 6 yıl hapis cezası