Ana SayfaDünyaCovid-19: Pandemide vaka sayısı 70 milyonu aştı

Covid-19: Pandemide vaka sayısı 70 milyonu aştı

HABER MERKEZİ – Dünya genelinde Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 1 milyon 600 bine yaklaşırken, toplam vaka sayısı da 70 milyonu aştı. Can kayıplarının hızla arttığı Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı, vakaların görülmeye başlandığı 10 Mart’tan bu yana tespit edilen toplam vaka sayısını açıkladı. Bakanlığın verilerine toplam vaka sayısı 1 milyon 748 bin 567. Gelişmeler sayfamızda.

 


Raşit Tükel: Bugün açıklanan toplam vaka sayısı gerçeği yansıtmıyor

Sağlık Bakanlığı, 10 Mart’ta açıklanan ilk vakadan bu yana tespit edilen toplam vaka sayısına ilk kez bugün “Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu”nda yer vermişti.

Bakanlığın verilerine göre toplam vaka sayısı 1 milyon 748 bin 567.

Açıklanan verilerle ilgili Twitter üzerinden değerlendirmelerde bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, bakanlığın açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.


Sağlık Bakanlığı: Toplam vaka sayısı 1 milyon 748 bin 567

Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu”na göre, toplam ‘hasta’ sayısı 570 bine yaklaşıyor.

Bugün ülke genelinde 206 bin 202 test yapıldığı ve 5 bin 918 yeni ‘hasta’ tespit edildiği açıklandı.

Bir gün içinde 220 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği, 5 bin 232 kişinin ise hastalığı atlattığı bildirildi.

Böylece toplam ‘hasta’ sayısı 564 bin 435’e, toplam can kaybı da 15 bin 751’e yükseldi.

Bakanlığın verilerine göre son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı ise 30 bin 424.

Sağlık Bakanlığı 10 Mart’ta açıklanan ilk vakadan bu yana tespit edilen vaka sayısına da tabloda yer verdi. Bakanlığın verilerine göre toplam vaka sayısı 1 milyon 748 bin 567.

Bu rakamlara göre Türkiye, Wordometers sitesinin verilerine göre dünyada vaka sayısı bakımından sekizinci sıraya yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında 29 Temmuz’dan 25 Kasım’a kadar açıklanmayan vaka sayılarının toplamının bu akşam duyurulacağını söylemişti.


İmamoğlu’ndan bir kez daha “tam kapanma” çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB bünyesindeki Covid-19 verilerini paylaşarak, salgın sürecinde 34 çalışanlarını kaybettiklerini söyledi.

Belediye bünyesinde hasta sayısının 2 binlere kadar çıktığını kaydeden İmamoğlu, 3 ila 4 bin arasında da temaslı çalışan olduğunu ve bundan dolayı iş kaybı yaşadıklarını belirtti.

Bir kez daha İstanbul için ‘tam kapanma’ çağrısı yapan İmamoğlu, “Kısmı önlemlerin süreci uzatacağını ve netice vermeyeceğini düşünüyorum” dedi ve ekledi:

Yaklaşık bir aydır 400’lü rakamlarla defin yapıyoruz; bu hiç düşmedi. Kısıtlamalarda üçüncü haftaya girdik. Bir miktar esneme oluyor rakamlarda ama aşağıya düşüş yok. Bunun yeterli olmadığını net olarak söylemek lazım. Danışma Kurulu’muz, bugün yaptığı toplantıda da tam kapanmayı şart koşuyor. 3 hafta öneriyorlar; olmazsa iki haftanın da olumlu sonuçlar verebileceğinden bahsediliyor.

Tam kapanmanın ekonomik karşılığını biliyoruz. Ama hep beraber, devletimizin tüm kurumlarıyla bu ekonomik kaygıyı atlatabileceğini düşünüyorum. Sağlık Bakanı’mız ve diğer belediyelerden edindiğim bilgiler doğrultusunda salgın sürecinde İstanbul’u konuşurken, son 2 haftadır Türkiye’nin her bölgesini konuşur haldeyiz.”

İmamoğlu’nun açıklamalarının tamamını BURADAN okuyabilirsiniz.


Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu’nun Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Koyuncu, Corona virüsü testinin pozitif çıkması üzerine görev yaptığı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı.

Bir süredir tedavisi devam eden 66 yaşındaki Koyuncu hayatını kaybetti.

Koyuncu, Celal Bayar Üniversitesi’nde Kadın Doğum Anabilim Dalı öğretim üyeliği yapıyordu.


Pfizer-BioNTech’in Covid-19 aşısı hakkında ‘alerji’ uyarısı

Fotoğraf: Frank Augstein

Britanya’da ilaç güvenliği kurumu yetkilileri, kuvvetli alerjik tepkileri olan kişilerin Pfizer-BioNTech tarafından üretilen Covid-19 aşısından kaçınması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Bu açıklama önceki gün başlayan aşılama kampanyası kapsamında iki sağlık çalışanının alerjik tepkiler göstermesi üzerine yapıldı.

İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetim Kurumu (MHRA) aşıdan kaçınma tavsiyesinin bazı ilaçlara, gıdalara ya da aşılara alerjisi olan kişileri kapsadığını kaydetti.

Aşıya tepki gösteren iki sağlık görevlisine hemen müdahale edildiği ve şu anda durumlarının iyi olduğu da bildirildi.

Her iki sağlık çalışanının da ciddi alerjileri olduğu ve yanlarında adrenalin iğnesiyle dolaştıkları da kaydedildi.

Britanya Sağlık Hizmetleri Başkanı Prof. Stephen Powis bu tür reaksiyonların yeni aşılarda ortaya çıkmasının normal olduğunu, alerjisi olanlara aşıdan kaçınma uyarısının tedbir niteliğinde olduğunu vurguladı.

MHRA’nın başkanı Dr. June Raine de görülen tepkiler üzerine doğru olanın bu uyarının yapılması olduğunu tekrarladı.

 • BBC Türkçe’deki haberin tamamı BURADA

Dünya genelinde aktif vaka sayısı 20 milyona yaklaşıyor

Dünya genelinde Corona virüsüne yakalanan ancak henüz hastalığı atlatamayanların sayısı (aktif vakalar) 20 milyona yakalşıyor

Covid-19 salgını verilerinin derlendiği “Worldometers” adlı internet sitesinin aktardığına göre;

 • Corona virüsü vakaları: 69,240,196
 • Can kayıpları: 1,575,813
 • İyileşenler: 47,995,269
 • Aktif vakalar: 19,669,114

Vaka sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke şöyle:

 • ABD (15,820,042)
 • Hindistan (9,767,371)
 • Brezilya (6,730,118)
 • Rusya (2,541,199)
 • Fransa (2,324,216)

Can kaybı sayısının en yüksek olduğu ilk beş ülke ise şöyle:

 • ABD (296,698)
 • Brezilya (179,032)
 • Hindistan (141,772)
 • Meksika (111,655)
 • Britanya (62,566)

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Serekaniye’de patlama: İki asker hayatını kaybetti
Sonraki Haber
Mevcut en güncel haber.