Ana SayfaGüncelGözaltındaki gazeteci Zeynep Durgut Van’a götürülecek

Gözaltındaki gazeteci Zeynep Durgut Van’a götürülecek

HABER MERKEZİ – Haber takibi sonrası Cizre’ye dönüşü esnasında gözaltına alınan gazeteci Zeynep Durgut, Van’a götürülecek.

Mezopotamya Ajansı (MA) ve JinNews muhabirleri, dün Şırnak’ta haber takibi sonrası Cizre’ye dönüşleri esnasında durdurulmuştu.

Gazetecilere Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulaması yapılırken, MA muhabiri Zeynep Durgut hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma gerekçesiyle gözaltına alındı.

Ters kelepçelenerek gözaltına alınan Durgut, Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Osman Şiban ve Servet Turgut’a işkence edildiğini ortaya çıkaran haberlerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığı belirtilen Durgut’un, bugün Van’a götürülmesi bekleniyor.

Dört gazeteci tutuklanmıştı

Van’ın Çatak kırsalında operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alındıktan 2 gün sonra yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan iki yurttaştan Servet Turgut gördüğü ağır işkence nedeniyle yaşamını yitirmiş, ağır yaralanan Osman Şiban ise günler sonra taburcu edilmişti.

Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Turgut ve Şiban’ın durumuna ilişkin hem olay yerine gidip yaptığı incelemeleri hem de görgü tanıklarının anlatımlarını raporlaştırmıştı.

2 Kasım’da Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla raporu açıklayan Ahmet Şık, tedavisine Mersin’de devam edilen Osman Şiban’ın anlatımlarına da raporunda yer vermişti.

Anlatımlarına yer verilen Osman Şiban, helikopterde dövülmeye başlandıklarını, indikleri askeri kışlada helikopterden itildiklerini ve burada toplanan 100’den fazla asker tarafından linç edildiklerini söylemişti.

Diğer yandan Şiban ve Turgut’un maruz bırakıldıkları durumu belgeleriyle ortaya çıkaran Mezopotamya Ajansı muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile JinNews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala, 6 Ekim’de gözaltına alınmıştı.

Dört gazeteci, 9 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece “devlet aleyhine toplumsal haberleri yapmak” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

  Şık: Devlet çeteleşince işkence savunucuları bakan olurÖnceki Haber
Hakkari köylerine adı konulmamış 'ambargo'
Sonraki Haber
Kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısı düşürüldü