Ana SayfaÇalışma YaşamıHDP asgari ücret talebinde ısrarcı: Net 4 bin TL olmalı

HDP asgari ücret talebinde ısrarcı: Net 4 bin TL olmalı

HABER MERKEZİ – HDP Emek Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerektiği belirtilerek, bu taleple bir kampanyanın başlatılacağı duyuruldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, yarın başlayacak olan asgari ücret görüşmelerine ilişkin partisinin İstanbul İl Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Köse, yarından itibaren  “Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşayacak Bir Ücret İstiyoruz- Asgari Ücret 4 Bin Lira Olmalıdır” talebiyle bir kampanya başlatacaklarını açıkladı.

Kampanyanın tüm illerde hayata geçirileceğini kaydeden Köse, asgari ücretin 2020 yılında brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlendiğini hatırlatarak bunun ‘sefalet düzeyinde’ olduğunu söyledi.

Bu ücret sefalet ücreti düzeyindedir ve temel ihtiyaçları bile karşılamaktan uzaktır. Açlık sınırı 2 bin 500 TL ve yoksulluk sınırı 8 bin 200 TL civarındadır. İnsanca yaşayacak bir ücret almak, en temel insan hakkıdır. 2021 yılı için asgari ücret, dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçları gözetilerek, vergiden muaf tutularak belirlenmeli ve net 4 bin lira olmalıdır.

‘Asgari ücretle yaşamak zorunda olanlar çoğunlukta’

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) istatistiklerine göre, 2019 yılı itibariyle sigortalı çalışanların yaklaşık yüzde 37’sinin asgari ücret aldığını belirten Köse, asgari ücretin biraz üzerinde ücret alanlarla birlikte, bu oranın yüzde 60’a ulaştığını dile getirdi.

Bunun karşılığı rakamsal olarak şudur: 9 milyona yakın işçi asgari ücret ve biraz üzerinde ücret alıyor. Kayıt dışı çalışanlarla birlikte asgari ücretle yaşamak zorunda kalanların çok daha fazla olduğu ise ortadadır. Milyonlarca insan mutfak masrafını dahi karşılamayan bu ücretle yaşayamaz durumdadır.

Şimdi buna bir de salgın eklenmiştir. İyi beslenme ve hijyen koşullarında yaşama, maske kullanımının getirdiği maliyetle birlikte zaten açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilen milyonlarca insan, hiçbir önlem alınmadan salgına teslim edildi.

Köse, asgari ücretin hem doğrudan hem de dolaylı olarak pek çok alanı etkilediğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Agari ücretin ne kadar olacağı, işsizlik ödeneğinden emekli maaşlarına, SGK primlerinden Genel Sağlık Sigortarsı (GSS) primine, evde bakım ücretine kadar birçok konu için sonuç doğuruyor. Bu nedenle de yalnızca asgari ücretle yaşayanları değil, çok daha fazla sayıda emekçiyi ilgilendiriyor.

‘Asgari ücret insan onuruna yaraşır olmalı’

Asgari ücretin işçinin ailesiyle birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yaraşır bir düzeyde tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Köse, şu ifadeleri kullandı:

Asgari ücretin belirlenmesinde, yalnızca enflasyon oranının dikkate alınması ya da bu oranın biraz üzerinde bir oranın belirlenmesi reel ücret kaybını karşılamaz. Kayıpların karşılanmasında enflasyon artışı, büyüme oranı gibi unsurların yanında, eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetlerin ticarileşmesi ve piyasa koşullarında verilmesi süreçlerinin yarattığı maliyet, gelir kaybı da dikkate alınmalıdır. Asgari ücreti belirleyen 15 kişilik komisyonda, işçi kesimini temsilen sadece beş kişi yer almaktadır.

Sermaye ve devlet ağırlıklı 5+5, işçilerin sözde ve etkisiz temsiline olanak sağlayan bir komisyondan işçilerin lehine sonuç çıkmaz. Salgında çıkan bütün paketlerin sermaye lehine hazırlandığını ve çıkarıldığını, işçinin, emekçinin, yoksulun, kadının durumunu gözeten hiçbir önlem alınmadığını gördük. Komisyonun bileşimi değiştirilmeli ya da Asgari Ücret Tespit Komisyonu lağvedilerek, asgari ücretin belirlenmesi grev hakkını da kapsayacak biçimde toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır.

‘Ulaşım, eğitim ve sağlık parasız olmalı’

Köse, asgari ücretle çalışanlar için elektrik, su, doğalgaz kullanımının asgari ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz, ulaşım, eğitim ve sağlığın da parasız olması gerektiğinin altını çizdi.

Kapitalizme, emek sömürüsüne, yolsuzluk ve talana; gelir dağılımındaki uçuruma, açlık ve yoksulluğa karşı, işçi ve emekçilerin insan onuruna yaraşır ekonomik ve sosyal koşullara sahip olması için mücadele ediyoruz. Asgari ücretin dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçları gözetilerek yoksulluk sınırının üzerinde ve vergiden muaf tutularak belirlenmesini, emekli maaşlarının yoksulluk sınırının üzerinde olması için mücadele ediyoruz.

HDP olarak; kazanımlar hepimizin ortak mücadelesiyle mümkün diyerek, sendikaları, işçileri, emekçileri, yoksulları, yoksunları, kadınları, gençleri asgari ücretin belirlenmesinde ortak ve kendi bağımsız eylem ve etkinlikleriyle taraf olmaya çağırıyoruz.

Toplantıya katılan işçi ve emekçiler de HDP’nin asgari ücret talebinin makul bir ücret olduğunu belirterek, bu talebin sahiplenilmesi çağrısında bulundu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Afrin'de çatışma: Bir asker yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Komedyenler Pınar Fidan ve Özgür Tosun için hapis talebi