Ana SayfaToplumsal Cinsiyetİlkay Sivaslı’yı öldüren Tanju Doğan’a müebbet hapis cezası

İlkay Sivaslı’yı öldüren Tanju Doğan’a müebbet hapis cezası

HABER MERKEZİ – İstanbul’da İlkay Sivaslı’yı öldüren Tanju Doğan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Doğan, kadının kendisini öldürtmek için tuttuğunu iddia etti.

İstanbul Pendik’te İlkay Sivaslı, 21 Nisan 2019 tarihinde kendi evinde Tanju Doğan tarafından öldürülmüştü.

Gözaltına alınan Doğan, “İlkay kendisini öldürmem için beni tuttu” iddiasında bulunmuştu.

Tutuklanan Doğan hakkında açılan davanın karar duruşması Kartal’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya sanık Doğan ve avukatı Ferdi Çiftçi ile İlkay’ın kardeşi İbrahim Sivaslı ve avukatı Nazlıgül Aytekin Ergürtuna katıldı.

Savcı esas hakkında verdiği mütalaasında, Doğan ile İlkay’ın cinayetten önce sosyal medya üzerinden tanıştıklarını, İlkay’ın kendisini öldürmesini istediğini ancak sanığın bunu önce kabul etmediğini ifade etti.

Bir süre sonra İlkay ile Doğan’ın cinayette kullanılan silahları birlikte aldıkları, sanıktan tekrar kendisini öldürmesini istediği ve sanığın da kadına ateş ettiği ifade edildi.

İlkay’ın daha önce iki kez intihara teşebbüs ettiği de iddia edildi. Mütalaanın devamında İlkay’ın hemen yaşamını yitirmediği belirtilerek şöyle denildi:

Maktulün bayılması üzerine sanığın 112 acil hattını aradığı, adresi verdiği, evden ayrıldığı, maktulün kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği, tasarlayarak öldürme suçundan cezalandırılması için dava açılmış ise de sanığın maktulü tasarlayarak öldürmesini gerektirecek aralarında hiçbir neden bulunmadığı, maktulün yaşadığı sorunlar nedeniyle ısrarla kendisini öldürmesini istediği, sanığın maktulün talebi üzerine olayı gerçekleştirdiği, suçun kasten öldürme suçunu oluşturduğu.

Doğan’ın “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle cezalandırılması istendi.

Sivaslı ailesinin avukatı Nazlıgül Aytekin Ergürtuna, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, sanığın, “Tasarlayarak öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Sanığın avukatı Ferdi Çiftçi ise mütalaa doğrultusunda karar verilmesini talep etti.

Karar verileceği belirtilerek son sözü sorulan sanık, “Pişmanım, yapmak istememiştim” dedi.

Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme, Tanju Doğan’ı “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.
Önceki Haber
Şırnak'taki ev baskınlarında kadınlara şiddet ve tehdit
Sonraki Haber
Türkiye'de 65 Almanya vatandaşı tutuklu