Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu: AKP’yi kapatmayacağız

Kılıçdaroğlu: AKP’yi kapatmayacağız

HABER MERKEZİ – Erdoğan’ın Millet İttifakı’nın iktidara gelmesi halinde AKP’yi kapatacağı iddiasını yalanlayan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Bir insan bu kadar katmerli yalanı nasıl söyler, hayret ediyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuştu.

Önümüzdeki günlerde belirlenmesi beklenen asgari ücret için öneride bulunan Kılıçdaroğlu, “Bütçe görüşmelerinde açıkladık asgari ücretin net, vergisiz 3 bin 100 lira olması lazım. Sen asıl vergiyi alınması gereken yerlerden alacaksın. Uyuşturucu, organ ticareti yapan adamdan alacaksın. Kara parayla devleti dolandıranlardan alacaksın” dedi.

Türkeş’in eşini ziyaret etmesini ‘hoşgörü’ ile açıkladı

Maraş Katliamı’nın yıldönümünde eski MHP lideri Alparslan Türkeş’in eşini ziyaret etmesi ardından yönelen eleştirilere yanıt veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Ben saygı değer hanımefendi Seval Türkeş’i ziyaret ettim. Seval Hanım, demokrasiye inanmış, parlamentonun saygınlığına inanmış değerli bir insan. Bir mafya bozuntusunun, bir siyasal partinin destekçisi olması ve o siyasi partinin de bu mafya bozuntusuna sahip çıkması cumhuriyet tarihinde bir ilkti ve buna açık yüreklilikle karşı çıkıyordu. Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Ahi Evran’ı, Hacı Bektaş’ı biliyoruz ama felsefesini biliyor muyuz? Ne diyor Yunus Emre; ‘Biz kimseye kin tutmayız, düşmanımız kimdir bizim?’ Daha ne desin? Bütün peygamberler kine ve öfkeye karşı çıkmışlardır. Bütün saygın bilim insanları kine ve öfkeye karşı çıkmışlardır. Kinden ve öfkeden ne beklenir? Bunları aşmak zorundayız. Birlikte aşacağız. Ben kine ve öfkeye hiçbir zaman itibar etmedim, bundan sonra da etmeyeceğim.

Çıplak aramaya tepki

Cezaevlerinde ve emniyette çıplak arama yapılmasına dönük artan tepkiler hakkında da konuşan CHP Lideri, “Üniversite öğrencilerini hangi gerekçeyle çırılçıplak arıyorsunuz. Bunun yalan olduğu ifade edildi ama gerçek olduğu çıktı ortaya. AKP Grup Başkanvekili Sayın Özlem Zengin ‘Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum’ diyor. Oysa var, üstelik yıllardır var. Yöneten devletin nasıl yönettiğinin farkında değil. Kız çocuklarını, kadınları çırılçıplak soyup arıyorsunuz” dedi.

‘Bir insan bu kadar katmerli yalanı nasıl söyler?’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Millet İttifakı’na dönük “İktidara gelirlerse AK Parti’yi kapatacaklar” söylemine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Bizim böyle bir düşüncemiz yok. Hiçbir partiyi kapatma gibi derdimiz yok. Devletin başındaki adamın yalan söyleme hakkı var mıdır? Kendi seçmenlerine söylüyor, bu ne demektir kini beslemektir. Az önce Mevlana’dan örnek verdik. Yalanı devlet politikası haline getirirseniz o ülkeye en büyük yalanı yapmış olursunuz. Eleştirirken yalan söylemeyeceksiniz. Ak Parti’yi niye kapatalım?  Yine devam ediyor. Ak Parti’yi destekleyen iş adamlarının şirketlerine el koyacakmışız. Muhalefet eden medya kuruluşlarının kapısına kilit vuracakmışız. Böyle bir şey hiç ağzımızdan çıkmadı. Bir insan bu kadar katmerli yalanı nasıl söyler, hayret ediyorum. Söylenecek tek şey var, Allah akıl fikir versin. Olmayan bir şeyi anlatıyor. Demokrasiyi bu ülkede koşulsuz savunan tek partiyiz. Yalan üzerine siyaset inşa edilmez” ifadelerini kullandı.

İrfan Fidan’ın AYM üyeliği: Tam bir utanç tablosu

Kılıçdaroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı iken bu ay Yargıtay üyeliğine getirilen, ardından da Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olup en fazla oyu alan İrfan Fidan’a ilişkin görüşlerini paylaştı.

CHP Lideri, “İrfan Fidan vakasına gelmek istiyorum. Yargıtay üyesi. Yargıtay kanunun 25. maddesi diyor ki, kendilerine önerecek dosyaları gerektiği zamanda inceleyecek ve kararları yazacaklar. Üyesi bulundukları kurumlarda görüşmelere katılmak, dairenin işleyişini sağlama konusunda başkana yardım etmek. Bu üç maddenin dahi tamamını yerine getirmiş, atandım daha ayakkabısının tozunu silemedim. 107 üyenin oyunu aldı. Arkasında kirli ilişkiler var ama 107 üyenin oyunu alıyorlar. Saray’dan alınan talimatlarla. Değerli arkadaşlar şu soruyu sormak lazım, daha dün geldi. Anayasa Mahkemesi üyeliğine liyakatin yetiyor mu? Tam bir utanç tablosu” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
TÜİK asgari ücret önerisini sundu
Sonraki Haber
Leyla Güven’in tutuklanmasına tepki: Sizi tarihten sileceğiz